Woliński Park Narodowy założony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. Jest to równocześnie pierwszy wodny Park Narodowy w Polsce o powierzchni 10 937 ha.
Symbolami Wolińskiego Parku Narodowego znajdującymi się w jego logo są przedstawiciele świata fauny i flory. Na pierwszym planie umieszczony został bielik zwyczajny, a nieco pod nim znajduje się mikołajek nadmorski. Są to przedstawiciele gatunków chronionych żyjących na terenie parku. Niewątpliwe jednak tym, co wyróżnia Woliński Park Narodowy, są ogromne klify nadmorskie.
Zobacz także: Słowiński Park Narodowy – wydmy, zwierzęta, atrakcje.
Zwierzęta i rośliny Wolińskiego Parku Narodowego
Na wyspie Wolin występuje wiele roślin chronionych. Można tu wymienić przede wszystkim rokitnika zwyczajnego porastającego klify czy makroglony (np. brunatnice i krasnorosty) zamieszkujące piaszczyste dno Bałtyku.
Przez Woliński Park Narodowy przebiega główny szlak migracji ptaków, stąd na terenie parku stwierdzono występowanie aż 230 gatunków tych zwierząt. Część z nich to gatunki chronione, takie jak muchołówka mała czy wodniczka.
Największe atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego
Tym co wyróżnia Wolin spośród innych parków narodowych są niewątpliwie klify, a największe z nich osiągają aż 93 metry wysokości. Na terenie parku atrakcje dla siebie znajdą też miłośnicy historii. Na pewno największą z nich jest mini muzeum zlokalizowane w bunkrze z czasów II wojny światowej. Można tam poznać historię tajnej broni Hitlera – rakiet V-3, których testy przeprowadzano właśnie na wyspie Wolin.
Warto też odwiedzić Grodzisko Lubin, czyli pozostałości po grodzie, który zbudowany został około X wieku. W jego centralnym miejscu znajdują się ruiny najstarszego kościoła w Polsce.
Szalki turystyczne Wolina
W Wolińskim Parku Narodowym wyznaczonych zostało wiele malowniczych szlaków turystycznych. Do najciekawszych i najpiękniejszy należą:
- Szlak czerwony ze wsi Wisełka (gdzie zobaczyć można domy z XIX wieku i piękną plażę) do latarni morskiej Kikut. Jest to bardzo ciekawy obiekt. Z jednej strony jego konstrukcja jest najniższa na polskim wybrzeżu (ok. 18 metrów), ale ustawiona jest na wysokim, 75-metrowym klifie, dzięki czemu wysokość światła tej latarni umiejscowiona jest najwyżej ze wszystkich latarni w Polsce.
- Szlak niebieski liczy 26 km i prowadzi przez piękne Jezioro Turkusowe i punkty widokowe na Zielonce oraz Piaskowej Górze.
- Na trasie szlaku zielonego znajduje się duża atrakcja Wolińskiego Parku Narodowego – zagroda żubrów, w której ze specjalnej ścieżki można obserwować te wyjątkowe zwierzęta.
Fot. Adobe stock