Egzamin ósmoklasisty z polskiego odbywa się w tym roku na specjalnych zasadach. Nie obowiązuje cała lista lektur, a jedynie ich część wskazana w wymaganiach egzaminacyjnych. Nie oznacza to wcale, że czytania jest mało.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) listę lektur na egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego opublikowała dość dawno. Warto jednak ją przypomnieć i przed samym egzaminem odświeżyć sobie wiedzę o najważniejszych lekturach.
Lista lektur – egzamin ósmoklasisty 2022
Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022 zostały wskazane w specjalnych wymaganiach egzaminacyjnych. Ze względu na nauczanie zdalne wymuszone w ostatnich latach przez pandemię Covid-19 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowiło ograniczyć listę lektur obowiązujących na egzaminie 24 maja 2022 roku. Lista jest krótsza od kompletu lektur obowiązkowych w szkole podstawowej, natomiast są tutaj pozycje, które wymagają niemałej uwagi.
Jakie lektury trzeba znać na egzamin ósmoklasisty?
Na przeczytanie i opracowanie wszystkich tych lektur uczniowie mieli czas przez ostatnie dwa-trzy lata, natomiast teraz warto z pewnością zajrzeć do streszczeń lektur do egzaminu ósmoklasisty, przypomnieć sobie głównych bohaterów, fabułę, najważniejszą problematykę. Na egzamin ósmoklasisty z polskiego obowiązują następujące lektury:
- Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa,
- Zemsta Aleksandra Fredry,
- wybór fraszek i trenów, w tym Tren VII i Tren VIII Jana Kochanowskiego,
- Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego,
- Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz Adama Mickiewicza,
- Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego,
- Quo vadis i Latarnik Henryka Sienkiewicza,
- Balladyna Juliusza Słowackiego,
- oraz wiersze wybranych poetów.
Egzamin ósmoklasisty 2022 – lektury dodatkowe
Podstawowe lektury na egzamin ósmoklasisty warto jeszcze poszerzyć o wybór tekstów uzupełniających, które zalecane są przez CKE. Do listy lektur, których znajomość na egzaminie ósmoklasisty będzie doceniana, zaliczają się:
- Tren I i Tren V Jana Kochanowskiego oraz jego wybrane pieśni,
- Sonety krymskie Adama Mickiewicza (wybrany utwór z cyklu),
- Żona modna Ignacego Krasickiego,
- Artysta Sławomira Mrożka,
- Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego,
- Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza (wybrany reportaż z cyklu).
Kiedy egzamin?
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się 24 maja 2022 roku. Po nim kolejno uczniowie będą podchodzić do egzaminu z matematyki i języka obcego. Sprawdź terminy egzaminów.
Fot. Adobe Stock