Jakie są rodzaje rynków? Czym się na nich handluje? Jaka jest ich istota i w jaki sposób działają? Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych rynkach występujących w gospodarce.
Pierwotnie rynek był miejscem zgromadzeń ludzi, w którym dokonywano wymiany towarów. Na greckiej agorze, rzymskim forum czy w innych tego typu miejscach spotykali się sprzedawcy oraz kupcy w celu zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a rynek znacznie poszerzył swój zakres znaczeniowy.
Istota rynku i jego elementy
Każdy rynek jest swego rodzaju mechanizmem, który koordynuje zachowania kupujących i sprzedawców. Mimo że jest wiele jego rodzajów, to każdy pełni tę samą podstawową funkcję ekonomiczną. Rynek określa ceny, przy których wielkość popytu (zapotrzebowanie na dane dobro) zrównuje się z podażą (ilością dobra oferowaną przez sprzedawców).
Popularne rodzaje rynków – rynek dóbr i usług konsumpcyjnych
Za największy i najpopularniejszy należy uznać rynek dóbr i usług konsumpcyjnych, który obejmuje tak naprawdę wszystko to, co kupujemy i z czego korzystamy. Składają się na niego telewizory, komputery, owoce, mięso, zabiegi SPA oraz tysiące innych produktów i usług, które kupujemy w celach konsumpcyjnych.
Rynek finansowy i jego segmenty
Są też takie rodzaje rynków, na których zawiązuje się transakcje przede wszystkim w oczekiwaniu na zysk. Chodzi tu na przykład o rynek finansowy oraz jego poszczególne segmenty, czyli rynki:
- kapitałowy,
- pieniężny,
- walutowy,
- terminowy,
- depozytowy.
Na takich rynkach transakcje są zawiązywane z pomocą pośredników, na przykład giełd papierów wartościowych. Ich główna funkcja ekonomiczna jest jednak taka sama, jak w przypadku tradycyjnych rynków, na których handluje się towarami konsumpcyjnymi – umożliwiają kupującym i sprzedającym zawieranie transakcji po określonych cenach.
Zobacz także: Co to jest popyt i na czym polega?
Fot.: David Mark / Pixabay