Nauka często oznacza wielogodzinną pracę przed komputerem. Wymuszona pozycja ciała powoduje dolegliwości nawet u bardzo młodych osób. Ciągłe napięcie mięśni szyi, karku, barków i pleców jest przyczyną zmęczenia i bólu. W przyszłości może prowadzić do poważnych chorób. Sprawdź jak zadbać o prawidłowe siedzenie przy biurku i przy komputerze.
Bólu kręgosłupa związanego z długotrwałym siedzeniem przy biurku możesz uniknąć, jeśli dobrze zorganizujesz swoje stanowisko pracy. Odpowiedni dobór mebli i ustawienie komputera pozwalają zachować fizjologiczną i ergonomiczną postawę ciała.
Jak dobrać biurko i krzesło do pracy przy komputerze?
Blat biurka, przy którym pracujesz, powinien znajdować się na wysokości łokci – tak, by podczas pisania na klawiaturze zachować kąt prosty między ramionami a przedramionami. Dzięki temu nie będziesz się garbić czy nienaturalnie wyciągać głowy do góry lub pochylać jej do dołu. Przyda ci się krzesło z regulowaną wysokością siedziska, z podłokietnikami, wyprofilowane odpowiednio do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem są też duże piłki rehabilitacyjne, na których można siedzieć przy komputerze, a także specjalne klęczniki. Podczas ich używania kręgosłup ustawia się zgodnie z naturalną krzywizną.
Jak ustawić komputer na biurku?
Monitor komputera ustaw na wprost twarzy, w odległości około pół metra od niej. Środek ekranu powinien znajdować się dokładnie na linii wzroku. To pozwoli odciążyć mięśnie karku i barków. Jeśli pracujesz na laptopie, warto dokupić do niego osobną klawiaturę, a urządzenie postawić na podwyższeniu.
Jak prawidłowo siedzieć przy biurku, by zadbać o kręgosłup?
Chcesz wiedzieć, jaka jest poprawna pozycja przy komputerze? Zawsze dosuwaj pośladki do końca siedziska krzesła i opieraj o jego oparcie całe plecy. Unikaj asymetrycznego obciążania kręgosłupa, np. pochylania się w bok, skręcania głowy przy czytaniu, układania rąk na różnej wysokości albo zakładania nogi na nogę. Twoja pozycja przed komputerem powinna odwzorowywać krzesło.
Przerwy w pracy dla zdrowia kręgosłupa
Mniej więcej co godzinę wstań od biurka i wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Dzięki temu rozluźnisz mięśnie napięte przy pracy w jednej pozycji. Twój organizm dotleni się, co zwiększy wydajność dalszej nauki. Aby zminimalizować negatywny wpływ długotrwałego siedzenia przy biurku na kręgosłup, nie spędzaj całego wolnego czasu przed komputerem czy telewizorem. Postaraj się codzienne poruszać, np. pójść na basen albo długi spacer z psem.
Zobacz także: Nauka zdalna moze się powtórzyć. Komu sprawia największe problemy?
Fot.: Adobe Stock