Międzynarodowa mobilizacja naukowców przybliża nas do jej opracowania
Międzynarodowa mobilizacja naukowców w walce z koronawirusem daje nadzieje na to, że stosunkowo szybko uda się nie tylko opracować, ale i wdrożyć szczepionkę na SARS-CoV-2. Pracują nad tym najlepsi naukowcy z wielu zakątków świata.
Obecnie w walce z epidemią najbardziej liczy się czas. Chodzi o jak najszybsze wynalezienie i przetestowanie szczepionki. Pracują nad tym międzynarodowe zespoły naukowców.
Międzynarodowa mobilizacja naukowców
W walce z koronawirusem bierze udział cały naukowy świat. W ramach unijnego programu badawczego „Horyzont 2020” działa aż 18 projektów badawczych realizowanych przez 151 zespołów z Europy, których celem jest znalezienie lekarstwa na Covid-19. Kluczowe jest oczywiście znalezienie szczepionki, która pozwoli zahamować rozwój zakażeń koronawirusem. Pierwszym osiągnięciem było wyizolowanie wirusa, następnie zrozumienie jego specyfiki. Znaleziono także przeciwciało ludzkie blokujące koronawirusa. W zespole, któremu udało się to osiągnąć, byli naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie, centrum medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie i firmy Harbour BioMed.
W opracowaniu szczepionki przoduje obecnie jeden z brytyjskich zespołów, w którym są również badacze z całego świata. Opracowana przez tych naukowców szczepionka powoli wchodzi w fazę testów klinicznych. Bardzo zaawansowane prace trwają także w Stanach Zjednoczonych. Z kolei niemieccy naukowcy koncentrują się na szczepionce, która miała pomóc w zwalczaniu gruźlicy i może okazać się pomocna w walce z koronawirusem.
Ogólnoświatowa walka z czasem
Mimo bardzo dużej rywalizacji, między zespołami naukowców panuje przekonanie o konieczności zintensyfikowania międzynarodowej współpracy. W interesie wszystkich jest bowiem jak najszybsze wynalezienie szczepionki, dlatego wiele powstających zespołów zasilają eksperci z różnych części świata. W tym przypadku nie ma znaczenia narodowość, cel jest wspólny i należy go jak najszybciej osiągnąć. Podobnie jest w przypadku testów na koronawirusa. Nowoczesne i szybkie metody jego wykrywania to efekt współpracy międzynarodowych zespołów badawczych.
Zobacz także: Osocze ozdrowieńców lekarstwem na koronawirusa
Fot. Adobe Stock