500+ a motywacja powrotu do pracy

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Czy program spełnił swoje założenia?

Program 500 plus opiera się na przekazywaniu świadczenia finansowego rodzinom z dziećmi do 18. roku życia. Co do zasady miał poprawiać sytuację ekonomiczną rodzin i motywować, zwłaszcza kobiety, do powrotu do pracy. Niestety wydaje się, że sytuacja jest wręcz odwrotna.

Negatywną tendencję potwierdzają liczne badania. I tak np. analizy Instytutu Badań Strukturalnych wykazały, że po wprowadzeniu programu 500 plus znacznie zmalała aktywność zawodowa kobiet, zwłaszcza w grupie wiekowej 25–40 lat.

Program 500 plus – czy motywuje do powrotu do pracy?

W zgodnej opinii niezależnych ekspertów świadczenie 500+ może mieć bardzo negatywny wpływ na motywację do podejmowania zatrudnienia. Jeśli do tego wsparcia dołożymy świadczenie rodzicielskie wypłacane przez rok po urodzeniu dziecka oraz inne świadczenia dostępne z pomocy społecznej, może okazać się, że będą one wyższe niż wynagrodzenie za pracę. Poza tym dochodzą koszty dojazdów do pracy, a przede wszystkim opłacenie opiekunki, żłobka czy przedszkola. W takiej sytuacji pójście do pracy może okazać się nieopłacalne pod względem ekonomicznym.

Bez powrotu do pracy – odroczone ubóstwo

Zjawisko rezygnacji kobiet z pracy może mieć swoje negatywne konsekwencje, które będą odłożone dosyć znacznie w czasie, nawet o wiele lat. Kobiety, które zajmować będą się wyłącznie dziećmi, zupełnie zdezaktualizują swoje kwalifikacje zawodowe. Kiedy dzieci osiągną pełnoletność, świadczenie nie będzie już przekazywane, a szanse na znalezienie pracy przez kogoś, kto pozostawał w bierności zawodowej przez ponad 10 lat, będą niewielkie. W tej sytuacji wiele kobiet może znaleźć się w obliczu ubóstwa. Dlatego eksperci proponują program 500 plus zmodyfikować w taki sposób, aby wspierać kobiety w powrocie na rynek pracy. Jedną z sugestii jest wprowadzenie pewnych ulg zamiast świadczenia finansowego (np. na dojazdy do pracy czy zatrudnienie opiekunki).

Zobacz także:  Plusy i minusy 500 plus
 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');