Zasady etyczne to bardzo ważny element naszego życia społecznego. Stanowią one bowiem rodzaj kompasu moralnego, który podpowiada, co jest dobre, a co złe.
Zasady moralne nie muszą wiązać się z żadną określoną religią.
Czym są zasady etyczne?
Zasady etyczne mówią nam przede wszystkim, co jest moralnie dobre, a co złe. To nie to samo, co normy społeczne, choć te drugie w dużej mierze bazują na zasadach etycznych. Oprócz nich uwzględniają jednak także szereg innych aspektów życia społecznego, dlatego wyróżnia się rozmaite rodzaje norm społecznych. Podstawowe zasady etyki mówią nam o godności każdego człowieka, konieczności obdarzenia go szacunkiem, niedziałaniu na jego szkodę. To taki kodeks moralny, który podpowiada nam, jak być dobrym człowiekiem.
Zasady etyczne dla nastolatków – przykłady
Zasady etyczne w pracy, jak i w szkole są równie ważne. Na co dzień warto kierować się:
- szacunkiem zarówno w stosunku do kolegów, jak i nauczycieli,
- uczciwością (tak, tak, ściąganie z etyką nie ma wiele wspólnego),
- gotowością niesienia pomocy temu, kto jej potrzebuje (nieważne, czy chodzi o kolegę, który upadł na boisku, czy tego, który prosi o pomoc w rozwiązaniu zadania z matmy),
- akceptacją dla innego – tolerancja w świecie, w którym tak bardzo się od siebie pod wieloma względami różnimy, jest dzisiaj bezcenna.
Zasady etyczne: podsumowanie
Zasady etyczne odnoszą się zarówno do ciebie, jak i twoich relacji z innymi. Ważne jest to, czym kierujesz się w swoim postępowaniu, w nauce, w pracy. Pamiętaj też, że asertywność nie jest zła. To właśnie jedna z zasad etycznych, która pozwala ci być z innymi, nie krzywdząc ich, ale i nie krzywdząc samego siebie. Mówiąc „nie”, nie stajesz się złym człowiekiem. Twoje kontakty z innymi zawsze jednak powinny być pełne szacunku, tolerancji i uczciwości.
Fot. Adobe Stock