Typy osobowości. Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy, mocne i słabe strony?

dziewczyna siedząca na chodniku wewnątrz koła narysowanego kredą

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Introwertyk to osoba, którą niesłusznie uznaje się za samotną. Rzeczywiście ceni on sobie ciszę, spokój i samotność, to jednak kwestia jego wyboru, a nie efekt tego, że jest mało popularny. 

Każdy z nas jest inny. Żeby lepiej zrozumieć siebie i innych, swoje cechy oraz mocne i słabe strony, najlepiej jest zrobić test osobowości. Taki test pozwala określić nasz typ osobowości i najczęściej związane z nim cechy. Dziś przyjrzymy się cechom introwertyków.

Trudno o jednoznaczną definicję introwertyka, ponieważ w każdym przypadku umiłowanie samotności, ciszy i tendencja do ograniczania bodźców mogą wyglądać trochę inaczej. Introwertyk lubi natomiast analizować zarówno zjawiska i zdarzenia ze świata zewnętrznego, jak i własne doświadczenia, odczucia i przemyślenia. Introwertyk jest przeważnie przeciwieństwem ekstrawertyka

Kto to jest introwertyk?

Introwertyk to z pewnością osoba, która świadomie ogranicza swoje kontakty ze światem i innymi ludźmi. Nie oznacza to, że jest to człowiek samotny. Introwertyk od ekstrawertyka różni się przede wszystkim tym, że ten drugi czerpie siłę z maksymalnych kontaktów z innymi. Introwertyk, aby wejść w głębszą relację, potrzebuje spokoju, skupienia i ograniczenia nadmiaru bodźców. 

Cechy introwertyka

Cechy charakteru, które charakteryzują osobowość introwertyczną, to m.in.:

  • czerpanie przyjemności z przebywania w samotności lub w wąskim kręgu bliskich osób,
  • umiłowanie ciszy,
  • zdolność koncentracji tylko w ciszy,
  • stopniowe nawiązywanie relacji, przechodzenie przez kolejne etapy znajomości,
  • tendencja do ograniczania bodźców, niechęć do hałasu, spotkań w dużym gronie, 
  • zdolność wyjątkowego skupienia, efektywna praca w pojedynkę,
  • zdolność do głębokich uczuć – kiedy introwertyk się zakocha, to na poważnie, a nie na tydzień,
  • umiłowanie prywatnej przestrzeni. 

Słabe i mocne strony introwertyka

Do słabych stron introwertyka w związku z innymi ludźmi należą: pewna nieśmiałość, rezerwa, dystans, niechęć do większych spotkań i powolne otwieranie się na drugą osobę. To często utrudnia też pracę zespołową w większym gronie lub zarządzanie zespołem. Nie należy tego jednak postrzegać jako wady. Cechy te są często wynikiem wewnętrznej potrzeby analizowania wszystkiego co otacza introwertyka, co wymaga skupienia i ciszy. Dlatego wymarzona praca dla introwertyka to taka, w której będzie mógł realizować swoje zadania w pojedynkę lub w małym zespole. 

Mocą stroną introwertyków jest natomiast skrupulatność, rzetelność i zaangażowanie (w pracę, jak i w związek). Kim jest introwertyk w pracy? Bardzo często introwertykami są umysły ścisłe. Introwertycy są bardzo odpowiedzialnymi uczniami, studentami lub pracownikami. Są bardzo rzetelni w wykonywaniu powierzonych im zadań. Przed podjęciem decyzji dogłębnie analizują wszystkie za i przeciw. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim na samodzielnych stanowiskach.

Fot. Adobe Stok

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');