AktualnościTechnologieWydarzenia

Sławosz Uznański wybrany przez ESA – drugi polski astronauta w historii, który może polecieć w kosmos

W listopadzie 2022 roku Europejska Agencja Kosmiczna podała nazwiska 17 astronautów, którzy uzupełnili Korpus Astronautów. W tej grupie znalazł się Sławosz Uznański. 

Dotychczas tylko jeden Polak znalazł się w kosmosie. Był nim Mirosław Hermaszewski, który w dniach 27 czerwca – 8 lipca 1976 roku odbył lot na pokładzie statku Sojuz 30 wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem. Teraz taką szansę ma drugi Polak – Sławosz Uznański.

Czym jest Europejski Korpus Astronautów?

Najlepsi z najlepszych astronautów z Europy są członkami Europejskiego Korpusu Astronautów. Powołała go Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która wybiera astronautów i szkoli, przygotowując do misji kosmicznych. Europejscy astronauci biorą udział w misjach kosmicznych amerykańskich i rosyjskich, przede wszystkim pełnią służbę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Europejski Korpus Astronautów został powołany do życia w 2009 roku, a obecnie w jego skład wchodzi siedmioro astronautów, z których wszyscy byli już w kosmosie. Szczególnie warto wspomnieć o jedynej kobiecie w tym gronie. Samantha Cristoforetti spędziła 370 dni, 5 godzin i 45 minut w kosmosie i do 2017 roku był to rekord długości lotu kosmicznego kobiety. Dlatego znalezienie się Sławosza Uznańskiego nawet w grupie rezerwowych astronautów, jest ogromnym wyróżnieniem.

Jak polski astronauta znalazł się wśród najlepszych?

W 2021 roku Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła trzeci w historii nabór do Europejskiego Korpusu Astronautów. Na ogłoszenie odpowiedziało aż 22 tysiące osób (w tym 500 Polaków), wśród nich Sławosz Uznański. Kandydaci musieli spełnić bardzo wymagające warunki i przez 1,5 roku przejść szereg trudnych testów. Idealne zdrowie i brak nałogów to oczywiście podstawa. Kandydat musiał mieć też wyższe wykształcenie i duże doświadczenie naukowe związane z kosmosem. 23 listopada ESA ogłosiła nazwiska 17 przyjętych astronautów, z czego 6. włączono do Korpusu podstawowego, a 11. do rezerwowego. I właśnie w tej drugiej grupie znalazł się polski astronauta.

Kim jest Sławosz Uznański, polski astronauta?

Sławosz Uznański urodził się 12 kwietnia 1984 roku w Łodzi i już dzień jego narodzin był znamienny, ponieważ 12 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Kosmonautów i Astronautów. W 2008 roku zdobył tytuł inżyniera na Politechnice. Później ukończył francuską uczelnię Université de Nantes, a w roku 2011 uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora również we Francji na Université d’Aix-Marseille. Sławosz Uznański wykonuje na co dzień niezwykłą pracę. Jest inżynierem pracującym w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, a część jego obowiązków związana jest z obsługą Wielkiego Zderzacza Hadronów. Zajmuje się też bardzo specyficznym działem elektroniki – projektuje kosmiczną elektronikę, czyli taką, która musi działać bez zarzutu w bardzo trudnych warunkach, pod wpływem promieniowania kosmicznego.

Fot. ESA