Prawa zwierząt w Polsce – czego dotyczy ustawa o ich ochronie?

Psy i koty

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Prawa zwierząt w Polsce niestety nadal są łamane. Mimo coraz większej świadomości społecznej, nadal słyszymy w mediach historie o znęcaniu się nad zwierzętami a sprawcami bywają ludzie, którzy powinni świecić przykładem. O zwierzęta zaś trzeba dbać. 

 Prawa zwierząt w Polsce reguluje ustawa z 1997 roku, która ostatni raz była nowelizowana w 2019 roku. 

Prawa zwierząt a obowiązki właściciela

Ustawa o prawie zwierząt z 1997 roku była wielokrotnie nowelizowana. Wynikało to przede wszystkim z rosnącej świadomości społecznej dotyczącej opieki nad zwierzętami. Ostatnia nowelizacja miała miejsce w 2019 roku. W 2020 posłowie zgłosili projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – tzw. „piątki dla zwierząt”, natomiast ostatecznie nie został on wprowadzony w życie. 

Według ustawy o prawach zwierząt, każdy właściciel ma obowiązek zapewnić zwierzęciu (np. psu):

  • ochronę przed zimnem, upałem, opadami; 
  • odpowiednią karmę – przede wszystkim zdrową;
  • stały dostęp do wody;
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Zabrania się trzymania psa na uwięzi na stałe. Można to robić nie dłużej niż 12 godzin na dobę, uwięź nie powinna być też krótsza niż 3 metry. 

Ochrona praw zwierząt – co grozi za łamanie przepisów?

Ustawa o ochronie praw zwierząt przede wszystkim wskazuje obowiązki właściciela. Ich niedopełnienie jest równoznaczne z wykroczeniem, za które można dostać mandat w wysokości 500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa określa tylko minimum opieki, a właściciel powinien wykazywać się większą troską o los swojego towarzysza. 

Ustawa o ochronie praw zwierząt daje prawa różnego rodzaju organizacjom do kontrolowania warunków życia zwierząt. Daje także możliwość odebrania zwierzęcia właścicielowi. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi grzywna do 100000 zł, a nawet kara więzienia do lat 3. Jeśli widzisz cierpienie zwierząt – reaguj! Sprawdź jakie organizacje w Polsce są obrońcami praw zwierząt i jak działają.   

Ustawa o ochronie zwierząt 2020

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zaproponowana w 2020 roku pod hasłem „piątki dla zwierząt” zakładała, m.in.:

  • zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika);
  • zakaz eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego;
  • zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych;
  • zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz stosowania kolczatek.

 Propozycja ustawy wzbudziła jednak dużo kontrowersji, szczególnie wśród hodowców zwierząt futerkowych i zwierząt przeznaczonych do uboju rytualnego. Ostatecznie z ustawy się wycofano. Zapowiadany jest nowy projekt. 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');