Powstanie w getcie warszawskim – historia, której nie można zapomnieć

Pomnik Bohaterów powstania w getcie warszawskim

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Powstanie w getcie warszawskim to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrało się w stolicy w 1943 roku. Warto czcić pamięć o tych, którzy zdecydowali się ginąć z bronią w ręku. W tym roku mija 80 rocznica tego zrywu.

Powstanie w getcie warszawskim było krzykiem protestu mordowanych przez hitlerowców Żydów. Niestety świat wtedy tego krzyku nie usłyszał. 

Kiedy wybuchło, dlaczego i ile trwało powstanie w getcie?

Przyczyną powstania w getcie warszawskim była decyzja okupujących Polskę hitlerowców o zupełnej likwidacji getta. Było to właściwie równoznaczne dla mieszkających tam Żydów ze śmiercią – w samym getcie lub w obozie w Auschwitz lub Treblince, do którego pewnie zostaliby wysłani. Niewielka już pozostała w getcie grupa postanowiła więc otwarcie wystąpić przeciwko Niemcom. Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. 

Powstanie w getcie warszawskim – skutki

Powstanie w getcie warszawskim miało bardzo dramatyczny przebieg. Powstańcy nie dysponowali odpowiednią ilością broni, nie było ich także tak wielu, aby realnie mogli przeciwstawić się Niemcom. Opierali się maksymalnie długo. W momencie, gdy nie mieli szans, niektórzy wysadzali budynki, w których się znajdowali. Ludność żydowska zdecydowała się na śmierć z bronią w ręku, by przeciwstawić się nieludzkiemu traktowaniu. Niestety ostatecznie Niemcy powstanie stłumili. Powstańców oraz ludność getta, która przeżyła walki, albo zabili na miejscu albo przetransportowali do obozów koncentracyjnych. Relacją z tych dramatycznych wydarzeń dzieli się jeden z przywódców powstania – Marek Edelman w słynnym wywiadzie-rzece z Hanną Krall – Zdążyć przed panem Bogiem

Zobacz także: Żonkil – symbol powstania w getcie warszawskim

80 Rocznica powstania w getcie warszawskim

W 2023 roku mija 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Od wielu lat symbolem pamięci o tych walecznych ludziach są żółte żonkile, które nie tylko warszawiacy wpinają sobie w klapy marynarek, bluzki i swetry. Przez wiele lat uroczystości rocznicowe były obchodzone na szeroką skalę. W tym roku centralne obchody zaplanowano w Muzeum POLIN oraz przed Pomnikiem Bohaterów Getta. 

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');