BezpieczeństwoRelacje społeczne

Patologia i przemoc w Internecie – jak z nimi walczyć?

Patologii i przemocy w Internecie należy się zdecydowanie przeciwstawić. Patotreści i inne niepokojące zjawiska należy zgłaszać odpowiednim służbom. Nie wiesz, czy kiedyś taki atak nie zostanie skierowany w twoją stronę.

Patostreaming to jedno z najdziwniejszych, ale i najbardziej przerażających zjawisk w sieci.

Patologia w Internecie – czym są patotreści?

Przemocy w Internecie jest niestety bardzo dużo. Niektóre treści wprost łamią prawo, inne cały czas balansują na granicy. Przykładem tego drugiego typu są m.in. patostreamerzy, którzy pokazują brutalność, agresję, przemoc, używanie wulgarnego języka, znęcanie się nad innymi i poniżanie za pomocą streamów (transmisji live), shotów (fragmentów tych transmisji) oraz filmów i zdjęć. Zjawisko rozwinęło się tak dynamicznie, że zyskało własną nazwę – patostreaming. Wszystkie te treści mogą mieć ogromnie negatywny wpływ nie tylko na najmłodszych użytkowników Internetu, ale i na wszystkie osoby z niego korzystające.

Czy wiesz, że…
Według badań przeprowadzonych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę nawet 85% Polaków ma styczność ze szkodliwymi treściami. 76% dorosłych spotkało się z mową nienawiści i hejtem w sieci, 71% z wulgarnymi treściami, 52% miało kontakt z cyberprzemocą.

Przemoc w Internecie

Obecnie cyberprzemoc w Internecie cały czas przybiera na sile. Obserwuje się coraz więcej przykładów przemocy słownej, hejtu, obrażania innych, a także zorganizowanych kampanii przemocy w stosunku do konkretnej osoby, niekoniecznie publicznej. Przemoc internetowa to bardzo niebezpieczne zjawisko, przez wiele osób nadal często lekceważone, które jednak może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.

Gdzie zgłaszać patotreści i przemoc w Internecie?

Sposobów na zgłoszenie szkodliwych treści jest wiele. Dużo zależy od ich rodzaju, formy, skali.

  • Można najpierw zgłosić to innej osobie dorosłej.
  • Można bezpośrednio skierować zgłoszenie do administratora platformy (np. YouTube, Facebook), na której takie treści zostały umieszczone.
  • W końcu można również zgłosić sprawę do prokuratury.

Rzecznik Praw Obywatelskich udostępnił jakiś czas temu specjalną platformę zglos.to, która pomaga w zgłoszeniu niewłaściwych treści.

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?