BezpieczeństwoRelacje społeczne

Patologia i przemoc w Internecie – jak z nimi walczyć?

Patologii i przemocy w Internecie należy się zdecydowanie przeciwstawić. Patotreści i inne niepokojące zjawiska należy zgłaszać odpowiednim służbom. Nie wiesz, czy kiedyś taki atak nie zostanie skierowany w twoją stronę.

Patostreaming to jedno z najdziwniejszych, ale i najbardziej przerażających zjawisk w sieci.

Patologia w Internecie – czym są patotreści?

Przemocy w Internecie jest niestety bardzo dużo. Niektóre treści wprost łamią prawo, inne cały czas balansują na granicy. Przykładem tego drugiego typu są m.in. patostreamerzy, którzy pokazują brutalność, agresję, przemoc, używanie wulgarnego języka, znęcanie się nad innymi i poniżanie za pomocą streamów (transmisji live), shotów (fragmentów tych transmisji) oraz filmów i zdjęć. Zjawisko rozwinęło się tak dynamicznie, że zyskało własną nazwę – patostreaming. Wszystkie te treści mogą mieć ogromnie negatywny wpływ nie tylko na najmłodszych użytkowników Internetu, ale i na wszystkie osoby z niego korzystające.

Czy wiesz, że…
Według badań przeprowadzonych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę nawet 85% Polaków ma styczność ze szkodliwymi treściami. 76% dorosłych spotkało się z mową nienawiści i hejtem w sieci, 71% z wulgarnymi treściami, 52% miało kontakt z cyberprzemocą.

Przemoc w Internecie

Obecnie cyberprzemoc w Internecie cały czas przybiera na sile. Obserwuje się coraz więcej przykładów przemocy słownej, hejtu, obrażania innych, a także zorganizowanych kampanii przemocy w stosunku do konkretnej osoby, niekoniecznie publicznej. Przemoc internetowa to bardzo niebezpieczne zjawisko, przez wiele osób nadal często lekceważone, które jednak może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.

Gdzie zgłaszać patotreści i przemoc w Internecie?

Sposobów na zgłoszenie szkodliwych treści jest wiele. Dużo zależy od ich rodzaju, formy, skali.

  • Można najpierw zgłosić to innej osobie dorosłej.
  • Można bezpośrednio skierować zgłoszenie do administratora platformy (np. YouTube, Facebook), na której takie treści zostały umieszczone.
  • W końcu można również zgłosić sprawę do prokuratury.

Rzecznik Praw Obywatelskich udostępnił jakiś czas temu specjalną platformę zglos.to, która pomaga w zgłoszeniu niewłaściwych treści.

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…