Melancholik – kto to? Jakie ma cechy charakteru oraz słabe i mocne strony?

małoda dziewczyna z melancholią patrzy przez okno

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Melancholik to zwykle osoba uczuciowa a jednocześnie perfekcjonista i idealista. Ma wiele cech introwertycznych. Często ma tendencje do skrajnych emocji. Melancholik jest skłonny do tego, aby bardzo szybko od euforii przejść do depresji. 

Melancholik i choleryk to zwykle przeciwieństwa. Pierwszy to introwertyk, który chciałby perfekcyjnie wykonywać swoje zadania, drugi urodzony przywódca. Łączy ich niestabilność emocji.  

Perfekcyjny melancholik – kim jest?

Typy charakteru i osobowości: sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik w wielu punktach się ze sobą łączą. Każdy jednak wyróżnia się unikatowym połączeniem cech charakteru. W przypadku melancholika opis powinien uwzględniać przede wszystkim połączenie perfekcjonizmu, introwertyzmu i niestabilność emocjonalną. Definicja melancholika zawsze powinna uwzględniać jego skłonność do szybkiego przechodzenia między euforią a stanami depresyjnymi.  

Co oznacza melancholik?

Przy sangwiniku, choleryku, flegmatyku melancholik wyróżnia się przede wszystkim:

  • niechęcią do poszerzania kontaktów społecznych, introwertycznością, tendencją do zamykania się we własnym świecie, 
  • przewrażliwieniem na własnym punkcie, 
  • słabą odpornością na krytykę, 
  • przesadnym perfekcjonizmem i idealizmem, 
  • skłonnością do analizowania wszystkiego bardzo szczegółowo, 
  • brakiem spontaniczności, 
  • sumiennością, dokładnością, tendencją do myślenia analitycznego.  Dobrze więc dobierać pracę dla melancholika właśnie pod kątem tych cech.

Melancholik – zalety i wady

Typ osobowości melancholika wyróżnia się z pewnością bardzo dużą precyzyjnością, sumiennością, perfekcjonizmem. Są to niewątpliwie zalety tego typu osobowości. Niestety te same cechy charakteru melancholika jednocześnie mogą stać się i jego wadą. Niekiedy prowadzą bowiem do nadmiernego perfekcjonizmu, który utrudnia kończenie zadań, wywołuje wieczne niezadowolenie z samego siebie i sprzyja popadaniu w permanentny pesymizm.

Zobacz także: najlepsza praca dla melancholika.

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');