HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym sportem, który nadal postrzegany jest jako zdecydowanie bardziej męski. To był jednak tylko początek jej wyjątkowych przygód, wyzwań i przekraczania własnych granic.

Fundacja Martyny Wojciechowskiej to kolejny projekt podróżniczki i prezenterki, w ramach którego pomaga ona wielu osobom na całym świecie. 

Martyna Wojciechowska – biografia wielowymiarowa 

Podróże Martyny Wojciechowskiej? Jej sportowe wyzwania? Rajdy? Wspinaczka? Praca w telewizji? Ta kobieta to przykład tego, że można robić wiele rzeczy w życiu, nie trzeba się zamykać na jeden rodzaj aktywności, a rozwój na wielu polach można przekuć później w coś naprawdę dobrego. Martyna zaczęła swoją przygodę sportowo-podróżniczą od gimnastyki artystycznej, szybko jednak zainteresowała się rajdami i już w wieku 17 lat uzyskała licencję kierowcy, która pozwoliła jej brać udział w rajdach, niektóre nawet organizowała. Jeszcze przed trzydziestką, jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej wzięła udział w rajdzie Sahara-Dakar i go ukończyła. Rajdy to był jednak tylko początek. Martyna szybko odkryła w sobie pasję do nurkowania i wszelkich innych sportów ekstremalnych. Życiorys Martyny Wojciechowskiej wypełniają tak spektakularne osiągnięcia, takie jak:

  • udział w rajdzie Transsyberia i zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej,
  • wejście Martyny Wojciechowskiej na Mount Everest,
  • zdobycie przez podróżniczkę Korony Ziemi – Martyna Wojciechowska zdobyła nie tylko Mount Everest, ale i pozostałe 7 najwyższych szczytów świata. 

Martyna Wojciechowska – dobrze wykorzystana popularność 

Martyna Wojciechowska kiedyś zasłynęła jako automaniaczka. Prowadząc programy telewizyjne poświęcone motoryzacji przełamywała stereotypy bardziej męskich i kobiecych zajęć. 

Ponieważ sprawdziła się w formatach telewizyjnych, poprowadziła później program Dzieciaki z klasą i Big Brothera. Z czasem udało się jej połączyć karierę telewizyjną z pasją podróżniczki. Najpierw jednak po zdobyciu Everestu została m.in. naczelną „National Geographic Polska”. Wydała książki „Kobieta na krańcu Świata” czy Dzieciaki Świata” a także Przesunąć Horyzont” i „Misja Everest, czyli dokumenty o własnych wyprawach. Nie robiła tego jednak z myślą o własnej popularności, a o przybliżaniu swoim czytelnikom innych miejsc, nieznanej kultury, a także problemów w innych częściach świata. Rozbudziła w nich w ten sposób ciekawość, ale i empatię, nauczyła patrzeć na świat oczami innych. W końcu w 2009 roku realizowała dla telewizji serię podróżniczą Kobieta na krańcu świata dokumentującą jej podróże do różnych części świata. Martyna Wojciechowska także i w ten sposób pokazywała, że podróże to nie tylko piękne miejsca, ale wyjątkowi ludzie, których historię, problemy, codzienne życie warto poznać. Niektóre z dokumentów przygotowane przez Wojciechowską były wyjątkowo wzruszające. Dzisiaj Martyna Wojciechowska skupia się na pracy w fundacji, jest ambasadorką WWF, regularnie angażuje się w szereg projektów charytatywnych. 

Zobacz także: Inspiracje: Jan Mela podróżnik – historia pokonywania ograniczeń niepełnosprawności

Źródło:

https://www.filmweb.pl/person/Martyna+Wojciechowska-221085/biography

Fot: Wikimedia, Domena publiczna

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…