Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym sportem, który nadal postrzegany jest jako zdecydowanie bardziej męski. To był jednak tylko początek jej wyjątkowych przygód, wyzwań i przekraczania własnych granic.
Fundacja Martyny Wojciechowskiej to kolejny projekt podróżniczki i prezenterki, w ramach którego pomaga ona wielu osobom na całym świecie.
Martyna Wojciechowska – biografia wielowymiarowa
Podróże Martyny Wojciechowskiej? Jej sportowe wyzwania? Rajdy? Wspinaczka? Praca w telewizji? Ta kobieta to przykład tego, że można robić wiele rzeczy w życiu, nie trzeba się zamykać na jeden rodzaj aktywności, a rozwój na wielu polach można przekuć później w coś naprawdę dobrego. Martyna zaczęła swoją przygodę sportowo-podróżniczą od gimnastyki artystycznej, szybko jednak zainteresowała się rajdami i już w wieku 17 lat uzyskała licencję kierowcy, która pozwoliła jej brać udział w rajdach, niektóre nawet organizowała. Jeszcze przed trzydziestką, jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej wzięła udział w rajdzie Sahara-Dakar i go ukończyła. Rajdy to był jednak tylko początek. Martyna szybko odkryła w sobie pasję do nurkowania i wszelkich innych sportów ekstremalnych. Życiorys Martyny Wojciechowskiej wypełniają tak spektakularne osiągnięcia, takie jak:
- udział w rajdzie Transsyberia i zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej,
- wejście Martyny Wojciechowskiej na Mount Everest,
- zdobycie przez podróżniczkę Korony Ziemi – Martyna Wojciechowska zdobyła nie tylko Mount Everest, ale i pozostałe 7 najwyższych szczytów świata.
Martyna Wojciechowska – dobrze wykorzystana popularność
Martyna Wojciechowska kiedyś zasłynęła jako automaniaczka. Prowadząc programy telewizyjne poświęcone motoryzacji przełamywała stereotypy bardziej męskich i kobiecych zajęć.
Ponieważ sprawdziła się w formatach telewizyjnych, poprowadziła później program Dzieciaki z klasą i Big Brothera. Z czasem udało się jej połączyć karierę telewizyjną z pasją podróżniczki. Najpierw jednak po zdobyciu Everestu została m.in. naczelną „National Geographic Polska”. Wydała książki „Kobieta na krańcu Świata” czy „Dzieciaki Świata” a także „Przesunąć Horyzont” i „Misja Everest”, czyli dokumenty o własnych wyprawach. Nie robiła tego jednak z myślą o własnej popularności, a o przybliżaniu swoim czytelnikom innych miejsc, nieznanej kultury, a także problemów w innych częściach świata. Rozbudziła w nich w ten sposób ciekawość, ale i empatię, nauczyła patrzeć na świat oczami innych. W końcu w 2009 roku realizowała dla telewizji serię podróżniczą Kobieta na krańcu świata dokumentującą jej podróże do różnych części świata. Martyna Wojciechowska także i w ten sposób pokazywała, że podróże to nie tylko piękne miejsca, ale wyjątkowi ludzie, których historię, problemy, codzienne życie warto poznać. Niektóre z dokumentów przygotowane przez Wojciechowską były wyjątkowo wzruszające. Dzisiaj Martyna Wojciechowska skupia się na pracy w fundacji, jest ambasadorką WWF, regularnie angażuje się w szereg projektów charytatywnych.
Zobacz także: Inspiracje: Jan Mela podróżnik – historia pokonywania ograniczeń niepełnosprawności
Źródło:
https://www.filmweb.pl/person/Martyna+Wojciechowska-221085/biography
Fot: Wikimedia, Domena publiczna