Plan na zdrowieRelacje społeczneZdrowie

Przyłącz się nie tylko w listopadowe dni honorowego krwiodawstwa

Krew to podstawa funkcjonowania organizmu, nie da się bez niej żyć. Krwi nie da się niestety wyprodukować. Jeśli ktoś jej potrzebuje, to ktoś inny musi mu ją oddać. Dlatego nie jest przesadą stwierdzenie, że honorowi dawcy krwi ratują ludzkie życie.

Oddanie krwi dla innych to niewielki wysiłek, a może uratować ludzkie życie. Nie wahajmy się pomagać w ten sposób. Listopad jest wyjątkowym miesiącem dla honorowych dawców krwi, ale nie ograniczajmy się tylko do niego. Oddanie własnej krwi to przejaw bezinteresownej troski o innych.

Listopadowe dni honorowego krwiodawstwa

Osoby, które oddają krew, nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia. Robią to z czystej dobroci serca. Trudno w to uwierzyć, ale żyją w Polsce osoby, które w ciągu wielu lat oddały ponad 80 litrów krwi! A pamiętaj, że dorosły człowiek ma w organizmie średnio od 5 do 7 litrów krwi. Na cześć wszystkich krwiodawców, bez względu na to ile oddali, w 1972 roku ustanowiono w naszym kraju między 22 a 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa. W tych dniach organizowane są spotkania i oficjalne uroczystości, w trakcie których najbardziej zasłużeni krwiodawcy otrzymują odznaczenia i wyróżnienia.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew oddawać może każda zdrowa osoba w wieku 18–65 lat o wadze powyżej 50 kg. Jednorazowo pobiera się 450 ml płynu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny – igły i pojemniki są jednorazowe i sterylne. Mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety 4 razy w roku. Przy każdym pobieraniu przeprowadzane jest badanie potwierdzające odpowiedni stan zdrowia oraz grupę krwi.

Czy mając tatuaż, możesz oddawać krew?

Dawcy krwi muszą być zdrowi, aby nie zaszkodzić osobom, które tę krew otrzymają. Dlatego osoby, które biorą leki na różne schorzenia, muszą odczekać określony czas po zaprzestaniu ich brania, zanim oddadzą honorowo krew. I tak np. po wizycie u stomatologa trzeba odczekać przynajmniej 1 dzień, a po leczeniu kanałowym co najmniej tydzień.

A co w przypadku tatuażu? Czy ktoś, kto zdecydował się na wykonanie tatuażu, może oddawać krew? Posiadanie tatuażu nie wyklucza bycia honorowym dawcą krwi, ale od jego zrobienia trzeba odczekać bardzo długo – aż 6 miesięcy. Wszystko dlatego, że robienie tatuażu wiąże się z pewnym ryzykiem zakażenia żółtaczką.

Zobacz także: Praca charytatywna jak pomóc innym?

Rys. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…