Artemida i Diana – boginie łowów, lasów i roślinności w mitologiach greckiej i rzymskiej

Bogini Artemida z łukiem i jeleniem

Autor: Magda Nabiałek

Krótko o autorze:

Artemida to grecka bogini lasów i łowów. Należała do grona bogów zamieszkujących Olimp i zarządzających losami ludzkimi. Sprawdź, kim według mitologii była Artemida oraz poznaj Dianę, uważaną za jej rzymski odpowiednik.

Jedną z ważniejszych postaci w greckiej mitologii jest Artemida. Kult bogini opierał się głównie na składaniu ofiar z okaleczonych zwierząt, a nawet ludzi. Na jej cześć postawiono wiele świątyń, m.in. w Efezie oraz Brauron, do dziś zachowały się jednak jedynie ich ruiny.

Postać Artemidy w mitologii greckiej

Artemida była córką Zeusa i tytanidy Leto, bogini z pokolenia olbrzymów, a także siostrą bliźniaczką Apollina. Apollo uważany był za boga piękna, światła i życia. Artemidę uznawano więc za jego przeciwieństwo, czyli boginię księżyca i śmierci. Oprócz tego była patronką zwierząt, lasów, rodzących kobiet i roślinności oraz opiekunką rybaków. Wśród mitów o Artemidzie najpopularniejszy jest ten o Akteonie, który za podglądanie bogini, został zmieniony przez nią w jelenia oraz o Kallisto, należącej do jej orszaku, którą bogini zmieniła w niedźwiedzicę za złamanie ślubu czystości.

Grecka bogini Artemida w kulturze i sztuce

Artemida była jedną z najważniejszych bogiń olimpijskich, nie bez powodu więc jej wizerunek często pojawia się w dziełach malarzy i rzeźbiarzy, m.in. u Petera Paula Rubensa, a wzmianki o niej można znaleźć również w utworach literackich. Mity o Artemidzie są popularne w całej kulturze europejskiej.
W sztuce Artemida zazwyczaj przedstawiana jest jako młoda dziewczyna w chitonie, czyli w wełnianej lub lnianej koszuli, trzymająca łuk lub kołczan ze strzałami, będące jej atrybutami. Postaci Artemidy nierzadko towarzyszą nimfy lub zwierzęta leśne, głównie łanie.

Bogini Diana – rzymski odpowiednik Artemidy

Odpowiednikiem Artemidy w mitologii rzymskiej jest Diana, także bogini łowów, gór i lasów, przyrody, płodności oraz księżyca. Przypisuje się jej wyjątkowe umiejętności łowieckie i dużą siłę. Miejscem kultu Diany były przede wszystkim gaje, a dopiero później świątynia na rzymskim wzgórzu Awentyn.
 

Zobacz także:  Mitologia grecka – mit o Zeusie

Rys.: Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');