Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale niekiedy bywają też niebezpieczne i potrafią na nas negatywnie działać. Już teraz sprawdź, czym jest stres informacyjny oraz jak ograniczyć doomscrolling bądź skutecznie z nim walczyć! Te pojęcia powinni znać nie tylko boomerzy!
Stres informacyjny czy doomscrolling to pojęcia, które warto poznać już teraz. Czy wiesz, że codziennie jesteś narażony na ich negatywne skutki?
Doomscrolling po polsku, czyli czym jest stres informacyjny?
Pojęcie znane jako doomscrolling stało się popularne szczególnie w ostatnich latach. To nic innego, jak poświęcanie zbyt dużej uwagi przyswajaniu złych i niepokojących wiadomości, które docierają do nas z mediów (także tych społecznościowych). Okazuje się, że do tego rodzaju złych informacji mamy stały dostęp. Jest to na przykład oglądanie telewizji, scrollowanie stron na komputerze czy telefonie. Skutkiem tego jest tak zwany stres informacyjny, którym nazywany zmęczenie wywołane zbyt dużą ilością docierających do nas informacji.
Jak walczyć z doomscrolingiem?
Nie da się ukryć, że doomscrolling nie jest dla nas dobry i tyczy się to nie tylko młodych osób, ale także tych starszych. Każdy z nas wie, że po usłyszeniu złej informacji nasze samopoczucie się pogarsza. Często przez długi czas rozmyślamy o danych zdarzeniach, przez co jesteśmy po prostu smutni. Właśnie taki jest doomscrolling, a styczność z nim możemy mieć praktycznie codziennie. Najlepszym sposobem na walkę z tym zjawiskiem będzie zrezygnowanie z bacznego śledzenia informacji, jakie docierają do nas z telewizji czy mediów społecznościowych. Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie powiadomień w telefonie, które sprawiają, że niemal odruchowo sięgamy po nasze smartfony.
Doomscrolling – jak się od niego uwolnić?
Aby ograniczyć stres informacyjny, możesz zrezygnować z mediów społecznościowych, bądź zrobić sobie chwilową przerwę i wrócić do sieci z czystą i spokojniejszą głową. Innym sposobem będzie lepsze weryfikowanie tego, z czym na co dzień masz kontakt.
- Sprawdź, jakie emocje wywołują u Ciebie czytane treści i skup się na tych, dzięki którym czujesz się lepiej.
- Przyjrzyj się lepiej temu, jakie osoby obserwujesz w mediach społecznościowych. Czy treści pokazywane przez nie uważasz za wartościowe? Jeśli nie, to nie marnuj na nie czasu i energii.
- Wybieraj te strony i profile, dzięki którym możesz dowiedzieć się czegoś ciekawego, nauczyć się czegoś nowego, czujesz się w danej przestrzeni bezpiecznie i wiesz, że nie doświadczysz tam przykrych sytuacji.
- Wyznacz sobie godziny, w których możesz poświęcić czas na surfowanie w necie. Staraj się jednak skupiać na innych pasjach i czynnościach, które nie wymagają od Ciebie stałej obecności w sieci.
Fot. Adobe Stock