Plan na zdrowieRelacje społeczneŚwiat wokół nasZdrowie

Jak radzić sobie ze złością?

Oto kilka rad

Złość może utrzymywać nas w poczuciu nieszczęścia. Co zrobić, by w czas dostrzec jej wyniszczający wpływ i ograniczyć negatywne emocje? 

  • Zastanów się nad tym, co lub kto sprawia, że zaczynasz zbierać w sobie gniew i się denerwować? Kto posiada ten przycisk, który za jednym kliknięciem wywołuje u Ciebie wielkie napięcie? Musisz zdobyć jak największą wiedzę na temat swoich wyzwalaczy, by ktoś nie dowiedział się o nich wcześniej i nie zaczął na Ciebie wpływać.
  • Im bardziej się wściekasz, tym mocniej obniża się Twoja inteligencja. Gdy następnym razem potężnie się rozzłościsz, spróbuj zrobić zadanie z matematyki. Marne szanse na sukces. Daj sobie chwilę na odzyskanie kontaktu z mózgiem. Nie marnuj więcej swojej energii i nie wyrządzaj sobie większych szkód. Policz do 10 i między każdym odliczeniem powiedz sobie „Uspokajam się”.
  • Gniew zawęża Twoje postrzeganie świata. Gdy się złościsz, traktujesz wszystko dookoła w kategoriach „wszystko albo nic”. Zastanów się nad tym i zapytaj się „Jaki jest inny sposób spojrzenia na tę sprawę?”
  • Złość sprawia, że zaczynasz postrzegać ludzi jako obiekty, na których trzeba rozładować swoje niszczące emocje. Jeśli chcesz odzyskać kontrolę nad gniewem, wyobraź sobie osobę, na którą się wściekasz, jako półroczne, bezbronne dziecko. Może to zmniejszy Twój gniew.  
  • Przyjrzyj się swojemu życiu i potrzebom – odpowiedniej ilości snu, jedzenie, uwagi, przyjemności. Czy te potrzeby są zaspokajane w Twoim życiu? Czasem wystarczy odpowiednio wypocząć lub spotkać się ze znajomymi, a cały gniew uchodzi. 

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…