Plan na zdrowieRelacje społeczneŚwiat wokół nasZdrowie

Jak radzić sobie ze złością?

Oto kilka rad

Złość może utrzymywać nas w poczuciu nieszczęścia. Co zrobić, by w czas dostrzec jej wyniszczający wpływ i ograniczyć negatywne emocje? 

  • Zastanów się nad tym, co lub kto sprawia, że zaczynasz zbierać w sobie gniew i się denerwować? Kto posiada ten przycisk, który za jednym kliknięciem wywołuje u Ciebie wielkie napięcie? Musisz zdobyć jak największą wiedzę na temat swoich wyzwalaczy, by ktoś nie dowiedział się o nich wcześniej i nie zaczął na Ciebie wpływać.
  • Im bardziej się wściekasz, tym mocniej obniża się Twoja inteligencja. Gdy następnym razem potężnie się rozzłościsz, spróbuj zrobić zadanie z matematyki. Marne szanse na sukces. Daj sobie chwilę na odzyskanie kontaktu z mózgiem. Nie marnuj więcej swojej energii i nie wyrządzaj sobie większych szkód. Policz do 10 i między każdym odliczeniem powiedz sobie „Uspokajam się”.
  • Gniew zawęża Twoje postrzeganie świata. Gdy się złościsz, traktujesz wszystko dookoła w kategoriach „wszystko albo nic”. Zastanów się nad tym i zapytaj się „Jaki jest inny sposób spojrzenia na tę sprawę?”
  • Złość sprawia, że zaczynasz postrzegać ludzi jako obiekty, na których trzeba rozładować swoje niszczące emocje. Jeśli chcesz odzyskać kontrolę nad gniewem, wyobraź sobie osobę, na którą się wściekasz, jako półroczne, bezbronne dziecko. Może to zmniejszy Twój gniew.  
  • Przyjrzyj się swojemu życiu i potrzebom – odpowiedniej ilości snu, jedzenie, uwagi, przyjemności. Czy te potrzeby są zaspokajane w Twoim życiu? Czasem wystarczy odpowiednio wypocząć lub spotkać się ze znajomymi, a cały gniew uchodzi. 

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym jest bohaterstwo? Co oznacza w XXI wieku?

Bohaterstwo w literaturze, szczególnie dawniejszej, oznaczało bardzo często walkę o ojczyznę,…
Relacje społeczne

Trudne emocje. Jak sobie radzić ze smutkiem, złością, lękiem i innymi emocjami

Trudne emocje u dzieci i młodzieży pojawiają się równie niespodziewanie, jak…
AktualnościRelacje społeczne

Pomoc uchodźcom to nie sprint, ale maraton. Pomagaj z głową!

Wybuch wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku zmienił życie całego…