CiekawostkiPlan na zdrowieZdrowie

Jak odpoczywać – po pracy, w trakcie nauki, przed ważnymi egzaminami?

Wiedza, jak odpoczywać efektywnie, jest bezcenna. Ludzki umysł nie jest przyzwyczajony do pracy na pełnych obrotach przez kilkanaście godzin dziennie. Odmawianie mu przerw, relaksu i odpoczynku to zły pomysł. Relaks dla mózgu powinien być jednak przemyślany. 

Jak odpoczywać, żeby odpocząć? Przede wszystkim postawić na przemyślane formy odpoczynku. 

Jak nauczyć się odpoczywać?

Wiedza, o tym jak odpoczywać, nie jest niestety nadal powszechna. Spora część z na nadal uważa scrollowanie internetu, gaming lub oglądanie seriali za prawdziwy efektywny odpoczynek. Tak niestety nie jest, ponieważ wszystkie te aktywności oznaczają bombardowanie naszego mózgu szeregiem bodźców. Aby efektywnie odpoczywać od tego szumu bodźców różnego rodzaju warto się odłączyć i tego właśnie warto się nauczyć.  

Jak odpoczywać po pracy umysłowej?

Efektywny odpoczynek to przede wszystkim wyciszenie pracy umysłu, odsunięcie emocji, rozluźnienie ciała. Jak do tego doprowadzić?

  • Pomóc może praktyka medytacji, wystarczy 5-10 minut dziennie uważnego skupienia na własnym ciele, odłączenia się od tego, co wokół, skupienia na oddechu, na ciele. W takim stanie można trwać nawet pół godziny. Po otwarciu oczu można dalej działać. 
  • Świetnie sprawdzają się wszystkiego rodzaju power napy, czyli krótkie drzemki, które pozwalają ciału odpuścić, uspokoić pęd myśli. Chodzi tutaj jednak o 15-minutowe, maksymalnie półgodzinne drzemki, a nie godzinny sen, który przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego. 
  • Efektywnie odpoczywać po pracy pomoże kontakt z naturą. Bodźce są w tym przypadku zupełnie inne niż w mediach, co pozwala odpocząć, wyciszyć się, uspokoić gonitwę myśli. Dodatkowo spacer dotlenia mózg, pozwala pozbyć się napięć w ciele. 

Zobacz także: Za co odpowiadają fazy snu – kolejność, działanie, czym grozi ich brak

Odpoczynek dobrany do potrzeb 

Bardzo istotne w kontekście efektywnego odpoczynku jest to, aby starać się go wprowadzić do codziennej praktyki. Przerwy w trakcie nauki czy pracy są naprawdę bardzo wskazane. Istotne jest również to, by znaleźć formę odpoczynku, która naprawdę ci odpowiada, a nie jest po prostu modna.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…