Harcerstwo to organizacja, społeczność i styl życia. Pozwoli ci nauczyć się wielu ważnych rzeczy. Dzięki niemu poznasz co to braterstwo, przyjaźń, odpowiedzialność, samodzielność, zaradność i odwaga. A co najważniejsze przeżyjesz wiele niezapomnianych przygód i zdobędziesz przyjaciół.
Na czym polega harcerstwo?
Harcerstwo to wspólnota ludzi o podobnych pasjach, chcących ciekawie spędzać czas robiąc coś dobrego dla innych. Ideą harcerstwa jest nie tylko zabawa, ale przede wszystkim rozwój i praca nad sobą, pomaganie innym, budowanie przyjaźni i dbałość o ojczyznę.
Będąc harcerzem (druhem) lub harcerką (druhną) poznasz co to spanie w namiocie, przeprawa przez jezioro, rzekę czy wąwóz, wędrówki po lesie i nocne warty. Tego na pewno nigdy nie zapomnisz. Harcerstwo to również przyjaźnie, często na całe życie oraz kształtowanie charakteru. To cykliczne spotkania – zbiórki, a także wyjazdy na biwaki, obozy i zloty, czyli spotkania z harcerzami z innych miast, a nawet krajów. To również przestrzeganie przysięgi i prawa harcerskiego oraz zdobywanie kolejnych stopni harcerskich i sprawności.
Czy wiesz, że…
Wzorcem harcerza miał być harcownik (śmiałek z czasów rycerskich, który nie bał się zmierzyć z podobnym śmiałkiem-przeciwnikiem, jeszcze przed bitwą w polu). Taka postawa i odwaga były wzorem dla młodzieży od początków harcerstwa.
Kiedy zaczęło się harcerstwo w Polsce?
Polskie harcerstwo to ruch wywodzący się ze scoutingu (czytaj: skautingu). Ma już ponad sto lat, a powstało w czasie, gdy Polska była pod zaborami. Wówczas młodzi Polacy chcieli pracować i walczyć dla odzyskania niepodległości. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii rozwijał się ruch skautowy, którego celem było (i jest) wspieranie rozwoju młodych ludzi, tak aby mogli jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości dla dobra ojczyzny, siebie i innych ludzi. Ta idea wspaniale przyjęła się wśród polskiej młodzieży.
Historia harcerstwa. Pierwsze drużyny harcerskie
Twórcą polskiego scoutingu, z którego powstało harcerstwo był Andrzej Małkowski, ale ruch ten tak bardzo zainspirował młodych ludzi, że natychmiast zaczęły powstawać kolejne drużyny męskie i żeńskie. A oto kilka faktów od których wszystko się zaczęło.
- W 1910 roku Andrzej Małkowski przetłumaczył na język polski książkę Roberta Baden-Powella „Scouting for boys”, która była dla niego inspiracją do założenia pierwszej drużyny skautowej. Powstała ona w tym samym roku we Lwowie. Drużyna ta niestety szybko się rozpadła.
- 10 października 1910 roku w Warszawie powstała drużyna im. Szymona Konarskiego, która istnieje do dziś, jest więc najdłużej działającą nieprzerwanie drużyną harcerską w Polsce.
- Rok później (w 1911) we Lwowie Małkowski założył cztery drużyny skautowe. Jedną z nich – żeńską – objęła Olga Drahonowska, późniejsza żona Andrzeja.
- Na zjeździe 1 listopada 1918 roku połączyły się różne organizacje skautowe i harcerskie działające w Polsce i powstał Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP).
- W 1924 roku I ogólnopolski zjazd ZHP nadał 27 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej zaszczytny tytuł Najstarszej Drużyny Rzeczypospolitej. Jako wyróżnienie otrzymali specjalny sztandar, który wzorowany był na sztandarach wojskowych. Jego historia jest niezwykła. W maju 1945 roku sztandar zawisł w Berlinie na Reichstagu w dniu kapitulacji Niemiec, co zakończyło II wojnę światową. Niestety po wojnie, na polecenie ówczesnych władz w Polsce został spalony.
- W powojennej Polsce ZHP ulegało wpływom władzy ludowej (choć nie wszystkie drużyny i szczepy się temu poddawały). Aby się temu przeciwstawić i wrócić do pierwowzoru harcerstwa, w 1989 roku powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Od tego czasu funkcjonują dwie oficjalne organizacje harcerskie ZHP i ZHR.
Dlaczego warto zostać harcerzem?
Harcerstwo ulega bardzo dużym zmianom. Kiedyś harcerze z bronią w ręku walczyli za ojczyznę, o czym przeczytać możesz w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Obecnie, w czasach pokoju ten patriotyzm przejawia się w inny sposób.
- Jest to jednocześnie zabawa i praca nad sobą, nauka nowych ważnych umiejętności, samodzielności i służenia pomocą innym.
- Będąc harcerzem lub harcerką uczysz się (samodzielnie lub od innych) jak sobie radzić w trudnych warunkach i jak pokonywać własne słabości.
- Zdobywając kolejne stopnie harcerskie doskonalisz siebie i uczysz innych, jak tego dokonać.
To cenne doświadczenia, które znacznie ułatwią ci start w dorosłość.
Czego uczy harcerstwo? Kształtowanie umiejętności, postaw i charakterów
W harcerstwie zdobędziesz wiele umiejętności, które wykorzystasz w codziennym życiu.
- Nauczysz się samodzielnie przygotować posiłek, rozstawiać namiot i budować obóz w lesie.
- Poznasz sztukę survivalu – dowiesz się jak rozpalać ognisko w trudnych warunkach, czytać mapę czy rozpoznawać strony świata obserwując przyrodę.
- Nauczysz się udzielania pierwszej pomocy.
- Sprawdzisz, jak radzić sobie bez pieniędzy.
- Przede wszystkim jednak nauczysz się współdziałania z innymi w zespole jakim jest zastęp, drużyna lub szczep. Razem będziecie wspólnie dążyć do celu, dzielić radości, smutki i odpowiedzialność. Będziecie dbać o ten zespół i siebie nawzajem, jak o najlepszych przyjaciół, wzajemnie się wspierając i uzupełniając.
Przeżyj to koniecznie – warto!