Gospodarka i finanseTechnologie

Jakie studia wybrać i czym się kierować? Przyszłościowe kierunki studiów

Wybór kierunku studiów to bardzo ważna decyzja, która może decydować o twojej przyszłości. Dlatego dokładnie zastanów się, jaki kierunek studiów wybrać.

Czym się przede wszystkim kierować? Na pewno ważne, żeby były to studia związane z twoimi zainteresowaniami, powinny to być ciekawe dla ciebie kierunki studiów. Ważne też, aby były przyszłościowe, by łatwo po nich znaleźć pracę. Nie bez znaczenia są też zarobki po danym kierunku

Informatyka – dlaczego warto ją studiować?

Wszystkie powyższe kryteria spełnia na pewno informatyka. Zdobyte na studiach informatycznych umiejętności i wiedza pozwalają na znalezienie pracy w szybko rozwijającej się branży. Informatycy są poszukiwani w wielu dziedzinach, od programowania po analitykę danych, czy w projektowaniu stron internetowych. Informatyka jest obecna we wszystkich dziedzinach życia, od medycyny po przemysł. 

Zatrudnienie w branży informatycznej jest bardzo stabilne, a wynagrodzenia są zwykle bardzo atrakcyjne. Według badań money.pl za rok 2020 informatycy po ukończeniu Politechniki Warszawskiej zarabiają średnio ponad 11 tys. zł.

Zobacz także: TOP 10 – zawody przyszłości dla obecnych nastolatków

Automatyka i robotyka – ciekawy kierunek studiów 

Jednym z najlepszych kierunków studiów jest automatyka i robotyka. Jest to bardzo przyszłościowa dziedzina, która zajmuje się projektowaniem, budową, programowaniem i wykorzystaniem robotów w różnych zastosowaniach. Absolwenci tych studiów mogą pracować w różnych branżach, takich jak przemysł, medycyna, transport, energetyka, lotnictwo, robotyka przemysłowa i wiele innych. Jest to bardzo twórcza praca, która wymaga innowacyjnego myślenia. 

Automatyka i robotyka to dziedzina, która stale się rozwijają. Studiowanie jej pozwala na poznanie najnowszych technologii, które wpływają na skuteczniejsze i precyzyjniejsze wykonywanie różnych zadań.

Oczywiście nie do pogardzenia jest wynagrodzenie, które po ukończeniu automatyki i robotyki może przekraczać 7,5 tysiąca zł brutto.

Inne najpopularniejsze kierunki studiów

Są też oczywiście inne ciekawe kierunki studiów, po których można znaleźć dobrze płatną pracę.

  • Teleinformatyka – umożliwia łatwiejszą i szybszą komunikację między ludźmi, umożliwia też pracę zdalną, dlatego specjaliści po tym kierunku są bardzo poszukiwani na rynku pracy. W 2020 roku teleinformatyk po studiach na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie średnio zarabiał około 9,5 tys. zł brutto.
  • Pielęgniarstwo – nasze społeczeństwo starzeje się, dlatego do najbardziej opłacalnych kierunków studiów należy pielęgniarstwo. Pielęgniarki mogą zarabiać już bardzo dobrze, choć na razie przede wszystkim za granicą.
  • Elektronika i telekomunikacja to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków studiów. Absolwenci studiów zajmują się projektowaniem i testowanie układów elektronicznych oraz sieci telekomunikacyjnych, a zarabiają nawet około 7,5 tys. zł brutto.

Źródła:

Money.pl https://www.money.pl/gospodarka/te-kierunki-warto-studiowac-absolwenci-moga-liczyc-na-ponad-10-tys-zl-na-start-6877463103367968a.html

Studia.pl https://studia.pl/najlepsze-uczelnie-dla-przyszlych-naukowcow/

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoTechnologie

Jak się obronić przed scamem? Czy istnieją skuteczne zabezpieczenia?

Scam detector to jedna z międzynarodowych stron, które gromadzą informacje na…