CiekawostkiScan for Fun

FIRANKI SIĘ ŚWIECĄ!

MINIPORADY

Dziecko zachwycone choinką wpada do kuchni i woła do mamy: – Mamo ale pięknie choinka się pali! –Nie mówi się „choinka się pali”, tylko „choinka się świeci”. Za chwilę dziecko znowu wpada do kuchni i woła: – Mamo, firanki się świecą!

Dowcip? Nie w prawdziwym życiu. Niestety w okresie świątecznym częściej zdarzają się pożary domów, wywołane przez wadliwą instalację oświetleniową choinek. Pozostawienie włączonych lampek bez dozoru lub ustawienie drzewka blisko kominka czy firanek może być przyczyną pożaru. A nawet mały pożar powoduje duże straty. Pamiętaj, że każdy pożar jest też zagrożeniem dla życia domowników.

Co więc należy zrobić, kiedy zobaczysz dym lub ogień?

Po pierwsze – podnieś alarm i powiadom innych domowników o pożarze.
Po drugie – zadzwoń na numer alarmowy 112 lub do straży pożarnej tel. 998 i powiedz wyraźnie co się pali, gdzie się pali, czy są zagrożeni ludzie, czy w obrębie pożaru mogą znajdować się jakieś substancje łatwo zapalne (np. zbiorniki z benzyną, stacja benzynowa, butle gazowe) lub niebezpieczne (np. nawozy chemiczne). Podaj swoje nazwisko i numer telefonu z którego dzwonisz.
Po trzecie – nie ryzykuj i wyjdź z budynku.

Jeśli jesteś w bloku i usłyszysz alarm, upewnij się, że wszyscy zdają sobie sprawę z zaistniałego pożaru i wyjdź z budynku. Gdy nie możesz opuścić mieszkania, bo, np. klatka schodowa jest zadymiona lub już zajęta jest ogniem – zamknij drzwi (ale nie na klucz!) i uszczelnij je mokrymi ręcznikami lub kocem. To zabezpieczy pokój przed dymem i pozwoli poczekać na straż pożarną. Jeśli w pokoju jest okno, stań przy oknie i wołaj o pomoc, np. wymachując ręcznikiem, koszulką lub rękoma.

red.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeScan for Fun

Najpopularniejsi streamerzy. Co decyduje o popularności streamera na Twitchu?

Streamerem może zostać każdy, ale istnieją na Twitchu osoby, które są…
Hobby i pasjeScan for FunTechnologie

Twitch.tv – czy oglądanie transmisji gier faktycznie rozwija pasje?

Streaming to jedna z najnowszych mód, która rozwija się niezwykle dynamicznie….
CiekawostkiGeografia

Niezwykła wycieczka Kanałem Elbląskim. Pochylnie i inne atrakcje

Kanał Elbląski ma długość 151 kilometrów i jest najdłuższym kanałem żeglownym…