BezpieczeństwoŚwiat wokół nas

POŻAR – TRZY PODSTAOWE ZASADY, KTÓRE MOGĄ OCALIĆ ŻYCIE

MINIPORADY

POŻAR – TRZY PODSTAOWE ZASADY, KTÓRE MOGĄ OCALIĆ ŻYCIE

Każdy pożar, nawet mały, powoduje stres i może spowodować duże straty i zagrożenie dla życia i zdrowia. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek po co robi się ćwiczenia i alarmy pożarowe? Bo tylko wyuczone i przećwiczone reakcje sprawdzą się w trudnych sytuacjach. Kiedy stres opanowuje rozsądek, człowiek traci głowę i w efekcie może tak się stać w rzeczywistości. Bardzo ważne więc jest to aby wiedzieć co robić kiedy pożar rzeczywiście wybuchnie. Od tego co zrobisz, może zależeć życie twoje i innych.
 
Przede wszystkim musisz pamiętać, że w przypadku pożaru najważniejsze jest to, żeby spokojnie i bez paniki wydostać się z budynku. Nie biegaj i nie wsiadaj do windy. Nigdy nie ryzykuj życia aby ratować rzeczy i nie wracaj do pomieszczeń, dopóki strażacy nie powiedzą, że można już wejść z powrotem do budynku. Nie zatrzymuj się aby zabrać rzeczy osobiste, bo w takich sytuacjach, na wydostanie się z budynku, każda sekunda jest na wagę złota. Opuść budynek przez najbliższe wyjście. Przechodząc przez zadymiony korytarz pamiętaj, że przy podłodze jest mniej dymu i temperatura jest niższa. Dlatego trzeba się schylić lub przejść na „czworakach” bo taki sposób ułatwi oddychanie i poza tym, będzie lepiej widać drogę ucieczki.
Jeśli pożar wybuchł w kuchni, nie gaś płonącego gazu bo będzie to syzyfowa praca. Ogień będzie płonął tak długo, jak długo do niego będzie dopływał gaz. Trzeba więc wyłączyć dopływ gazu i ewentualnie schłodzić otoczenie wodą.
Pamiętaj też, że woda przewodzi ładunki elektryczne.  Nie używaj wody do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem bo możesz zostać porażony prądem.
Tylko trzy podstawowe zasady a mogą uratować życie twoje i innych. Dasz radę?

red.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia