Wiedzieć więcejWydarzenia

Egzamin ósmoklasisty a spóźnienie. Czy jest to dopuszczalne? Jak się ratować?

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Jego powaga polega między innymi na tym, że jest krajowy, wszyscy piszą go w tym samym terminie, a to oznacza, że na egzamin ten po prostu nie można się spóźnić. 

Egzamin ósmoklasisty to nie jest kolejny duży sprawdzian, to egzamin centralny, podczas którego komisję obowiązują przepisy ogólne dla całego kraju. Nawet jakby nauczyciel bardzo chciał cię wpuścić do sali, nie może tego zrobić.  

Czy na egzamin ósmoklasisty można się spóźnić?

Odpowiedź może być tylko jedna – nie. Konsekwencje takiego spóźnienia mogą być bardzo poważne. W momencie rozdania arkuszy egzaminacyjnych drzwi do Sali zostają zamknięte i nikt już nie może wejść, więc żaden spóźnialski nie zostanie wpuszczony. Jeśli procedura rozdania arkuszy jeszcze trwa, w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może w wyjątkowej sytuacji dopuścić cię do egzaminu, ale lepiej nie ryzykować. Pamiętaj, że na egzamin trzeba się stawić wcześniej niż o godzinie zaplanowanego jego rozpoczęcia.  

Zobacz także: W co się ubrać na egzamin ósmoklasisty

Co zrobić, jeśli się spóźnisz?

  • Po pierwsze, nie panikuj, bo niewiele to da, a mimo że nie ma cię w sali, trzeba działać. 
  • Po drugie, pamiętaj, że możesz przystępować do innych egzaminów. 
  • Po trzecie, jeszcze tego samego dnia napisz wspólnie z opiekunami podanie do dyrektora o możliwość zdawania egzaminu w terminie dodatkowym. Pamiętaj, że w podaniu musi się znaleźć uzasadnienie powodu, dla którego niemożliwe było stawienie się na czas przed salą egzaminacyjną.  

Terminy dodatkowe – egzamin ósmoklasisty 

Spóźnienie na egzamin nie przekreśla szans na udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Dodatkowe terminy egzaminów ósmoklasisty zostały przewidziane przez CKE na 12, 13, 14 czerwca 2023.