Relacje społeczneZdrowie

Jak działają dopalacze i dlaczego są śmiertelnie niebezpieczne?

Dopalacze ogłupiają, otumaniają, wyniszczają. Czasem osobie, która je zażywa, wydaje się, że ma nadludzką siłę. Jednak dopalacz może też wywoływać drgawki, doprowadzić do zatrucia, a nawet zabić.

Dlaczego tak trudno walczyć z dopalaczami? Otóż powód jest jeden. Mimo że są to środki odurzające, dopalacze nie znajdują się na liście narkotyków określonych przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Dlaczego dopalacze są niebezpieczne?

Oprócz tego, że wyniszczają organizm i uzależniają, ogromnym niebezpieczeństwem jest trudny do określenia ich skład. Przez to nie wiadomo, jak organizm zareaguje po ich zażyciu i czym ratować zatrutego nimi człowieka.

Jak działają dopalacze?

W zależności od tego, co wchodzi w skład dopalacza, działa on w różny sposób. Dopalacze działają na układ nerwowy tak, że osoba je zażywająca, wchodzi w stan euforii, błogości, a także chwilowo znacznie poprawia się jej kondycja fizyczna. To wszystko to jednak stan krótkotrwały, a konsekwencje są bardzo poważne. Substancje zawarte w dopalaczu obciążają układ krążenia, podwyższają ciśnienie i przyspieszają pracę serca. Każde ich zażycie powoduje wyniszczające skutki, a jednocześnie wzbudza potrzebę kolejnego zażycia silniejszych środków.

Jak w przypadku każdej używki, można wyróżnić cztery fazy uzależnienia od dopalaczy:

  • I faza to eksperymentowanie z czymś nowym i najczęściej związane jest z kłamstwem, że dana osoba nie przyjmuje dopalaczy;
  • II faza, czyli przyjemność ze stanu uzależnienia, powoduje, że osoba zażywająca dopalacze przyjmuje postawę: „nie robię niczego złego”;
  • III faza, czyli potrzeba bycia odurzonym za wszelką cenę – często osoba w tej fazie twierdzi, że może przestać w każdej chwili;
  • IV faza, czyli przyjmowanie dopalaczy, żeby w ogóle funkcjonować i czuć się normalnie.

Główne rodzaje dopalaczy

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju dopalaczy. Można podzielić je na kilka głównych grup:

  • dopalacze w tabletkach (tzw. party pills) są to najczęściej środki syntetyczne, które zawierają substancje powodujące halucynacje, środki stymulujące, opioidy (środki, które stosowane są w walce ze szczególnie silnym bólem), empatogeny (środki powodujące otwartość emocjonalną oraz uczucie empatii) lub dysocjanty (blokują impulsy płynące z mózgu do świadomości);
  • dopalacze w postaci małych tabletek lub znaczków do lizania mają w swoim składzie tylko jeden ze środków opisanych powyżej;
  • susze i kadzidełka są najczęściej pochodzenia roślinnego i mają podobne działanie do opium lub marihuany, tego typu dopalacze spalane są w fajkach lub w formie papierosa.

Dopalacze, które niosą śmierć

Mimo tego, że dopalacze nie są oficjalnie uznane na narkotyki, są bardzo niebezpieczne, a ich zażywanie w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. W 2017 roku w Polsce po zażyciu dopalaczy zmarło 27 osób, w 2018 roku zmarły aż 162 osoby, a ponad 4,2 tys. miało poważne problemy ze zdrowiem. Rok 2019 przyniósł śmierć kolejnych 184 osób, które zażywały dopalacze.

W związku z zażywaniem dopalaczy można dostać zawału serca, udaru mózgu, wpaść w stan agresji, zapaść w śpiączkę czy nabawić się niewydolności nerek, układu oddechowego i wątroby. Wiele z tych schorzeń doprowadzić może do śmierci.

Jeśli więc kiedykolwiek ktoś zaproponuje wam dopalacz, to zastanówcie się, czy dla krótkiej chwili sztucznej euforii i fałszywego szczęścia warto ryzykować życie? Odpowiedź jest oczywista.

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…