Relacje społeczneZdrowie

Jak działają dopalacze i dlaczego są śmiertelnie niebezpieczne?

Dopalacze ogłupiają, otumaniają, wyniszczają. Czasem osobie, która je zażywa, wydaje się, że ma nadludzką siłę. Jednak dopalacz może też wywoływać drgawki, doprowadzić do zatrucia, a nawet zabić.

Dlaczego tak trudno walczyć z dopalaczami? Otóż powód jest jeden. Mimo że są to środki odurzające, dopalacze nie znajdują się na liście narkotyków określonych przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Dlaczego dopalacze są niebezpieczne?

Oprócz tego, że wyniszczają organizm i uzależniają, ogromnym niebezpieczeństwem jest trudny do określenia ich skład. Przez to nie wiadomo, jak organizm zareaguje po ich zażyciu i czym ratować zatrutego nimi człowieka.

Jak działają dopalacze?

W zależności od tego, co wchodzi w skład dopalacza, działa on w różny sposób. Dopalacze działają na układ nerwowy tak, że osoba je zażywająca, wchodzi w stan euforii, błogości, a także chwilowo znacznie poprawia się jej kondycja fizyczna. To wszystko to jednak stan krótkotrwały, a konsekwencje są bardzo poważne. Substancje zawarte w dopalaczu obciążają układ krążenia, podwyższają ciśnienie i przyspieszają pracę serca. Każde ich zażycie powoduje wyniszczające skutki, a jednocześnie wzbudza potrzebę kolejnego zażycia silniejszych środków.

Jak w przypadku każdej używki, można wyróżnić cztery fazy uzależnienia od dopalaczy:

  • I faza to eksperymentowanie z czymś nowym i najczęściej związane jest z kłamstwem, że dana osoba nie przyjmuje dopalaczy;
  • II faza, czyli przyjemność ze stanu uzależnienia, powoduje, że osoba zażywająca dopalacze przyjmuje postawę: „nie robię niczego złego”;
  • III faza, czyli potrzeba bycia odurzonym za wszelką cenę – często osoba w tej fazie twierdzi, że może przestać w każdej chwili;
  • IV faza, czyli przyjmowanie dopalaczy, żeby w ogóle funkcjonować i czuć się normalnie.

Główne rodzaje dopalaczy

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju dopalaczy. Można podzielić je na kilka głównych grup:

  • dopalacze w tabletkach (tzw. party pills) są to najczęściej środki syntetyczne, które zawierają substancje powodujące halucynacje, środki stymulujące, opioidy (środki, które stosowane są w walce ze szczególnie silnym bólem), empatogeny (środki powodujące otwartość emocjonalną oraz uczucie empatii) lub dysocjanty (blokują impulsy płynące z mózgu do świadomości);
  • dopalacze w postaci małych tabletek lub znaczków do lizania mają w swoim składzie tylko jeden ze środków opisanych powyżej;
  • susze i kadzidełka są najczęściej pochodzenia roślinnego i mają podobne działanie do opium lub marihuany, tego typu dopalacze spalane są w fajkach lub w formie papierosa.

Dopalacze, które niosą śmierć

Mimo tego, że dopalacze nie są oficjalnie uznane na narkotyki, są bardzo niebezpieczne, a ich zażywanie w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. W 2017 roku w Polsce po zażyciu dopalaczy zmarło 27 osób, w 2018 roku zmarły aż 162 osoby, a ponad 4,2 tys. miało poważne problemy ze zdrowiem. Rok 2019 przyniósł śmierć kolejnych 184 osób, które zażywały dopalacze.

W związku z zażywaniem dopalaczy można dostać zawału serca, udaru mózgu, wpaść w stan agresji, zapaść w śpiączkę czy nabawić się niewydolności nerek, układu oddechowego i wątroby. Wiele z tych schorzeń doprowadzić może do śmierci.

Jeśli więc kiedykolwiek ktoś zaproponuje wam dopalacz, to zastanówcie się, czy dla krótkiej chwili sztucznej euforii i fałszywego szczęścia warto ryzykować życie? Odpowiedź jest oczywista.

Fot. Adobe Stock