Oto tylko kilka powodów.
O tym, że czytanie książek niesie ze sobą mnóstwo korzyści nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego w takim razie tak mało ludzi poświęca swój czas na to przyjemne i niezwykle rozwijające zajęcie? Oto tylko kilka powodów, które przemawiają za sięganiem po książki:
1. Czytelnictwo kształtuje charakter – młodzież czytająca książki obyczajowe czy psychologiczne uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Czasami znajomość życia bohaterów literackich może pomóc nam we własnym.
2. Czytanie poszerza zasób słownictwa – im więcej książek przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów.
3. Czytanie poprawia pamięć – czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny tworzysz nowe ścieżki neuronalne i wpływasz na rozwój swojego mózgu, co owocuje poprawą pamięci i zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania.
4. Czytający książki są dużo bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym – ludzie, którzy regularnie czytają są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny.
5. Czytanie książek redukuje stres i wprawia Cię w lepszy nastrój – gdy czytasz, Ty i Twój świat zostaje przeniesiony w inne miejsce, nie czujesz natłoku trudów dnia codziennego. Podczas czytania wszystkie błahostki odchodzą w niepamięć, zmniejsza się poziom stresu, poprawia Ci się samopoczucie i łatwiej Ci zasnąć.
6. Czytanie pomaga Ci myśleć w sposób analityczny – czy kiedykolwiek udało Ci się przeczytać powieść i samodzielnie przewidzieć jej zakończenie jeszcze w trakcie lektury? Jeśli tak, to znaczy, że książki umocniły Twoje umiejętności analitycznego myślenia i wyobraźnię. Im więcej czytasz, tym więcej jesteś w stanie dostrzec.
7. Fikcja literacka zwiększa Twoją skłonność do empatii – fikcja literacka wprowadza Cię w nowe relacje międzyludzkie i pokazuje różne formy zachowań, dzięki czemu masz większą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji.
8. Mole książkowe szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy – książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki, co sprawia, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi. Patrzymy na świat z szerszej perspektywy.
9. Czytanie podnosi samoocenę – wyobraź sobie, że udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany – czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji. Chyba bardzo dobrze, prawda?
10. Dzięki książkom poznajesz zasady pisowni – kiedy czytasz automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które czytają regularnie, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.
A czy Wy lubicie czytać? Sięgacie czasem po książki? Jaka jest Wasza ulubiona?