Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake’i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake - wklejanie twarzy na cudze zdjęcie

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane przez osoby, które chcą cię oszukać, przestraszyć, nakłonić do jakiegoś działania. Warto więc z pewną nieufnością podchodzić do niektórych nagrań, obrazów czy zdjęć.

Apki do deepfake robią w ostatnim czasie znacznie więcej złego niż dobrego, tym bardziej więc warto być czujnym. 

Generator do deepfake – narzędzie do manipulacji

Na komunikatorze dociera do ciebie wideo z przyjacielem, który prosi o pomoc, bo został okradziony? Dostajesz zdjęcie z przyjaciółką, która jest w jakimś dziwnym miejscu? Ktoś prosi cię w wiadomości głosowej lub wideo o pożyczenie pieniędzy? A może po klasie viraluje nagranie nauczycielki, która właśnie odwołuje ważny sprawdzian? Nie ufaj wszystkiemu, co widzisz i słyszysz, niestety apki do deepfake pozwalają tworzyć bardzo wiarygodne obrazy, które mają cię okłamać, zmanipulować, przekonać do zrobienia czegoś. Niektórzy wykorzystują deepfake video do niewybrednego żartu, inni do oszustwa. Dlatego warto być czujnym.

Deepfake detector czyli aplikacje aplikacje do rozpoznawania deepfake’ów. Nie daj się oszukać!

Deepfake korzysta z AI, czyli sztucznej inteligencji, która uczy się bardzo szybko na podstawie materiałów dostępnych w sieci. Rozpoznanie nieprawdziwego wideo, nagrania czy obrazu jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Warto więc zachować czujność i z pewnym dystansem podchodzić do niewiarygodnych, szokujących, wywołujących emocje treści. Nie jest to oczywiście proste, ale zanim uwierzysz – zwróć uwagę:

  • czy na wideo lub zdjęciu nie ma jakiś logotypów (czyli pozostałości po źródle filmu lub obrazu), czy kontury są naturalne, czy nie ma sztucznego rozmycia albo obraz nie jest rozpikselowany,
  • czy ruchy postaci, które widzisz na nagraniu są naturalne, czy jest pełna synchronizacja dźwięku z ruchem warg (szczególnie przy deepfake voice – nie zawsze udaje się idealnie skomponować obraz i dźwięk),
  • czy obraz twarzy nie jest zmanipulowany – możesz skorzystać z narzędzi do detekcji twarzy, sprawdzić obraz w Google (być może znajdziesz zdjęcie, które posłużyło za materiał do deepfake); zwróć uwagę na proporcje oczu, nosa czy kształt twarzy.

 Pomocne mogą się okazać także programy do wykrywania deepfake’ów. Cały czas są one rozwijane. Są to np.: Deepfake Detection Challenge (DFDC), MesoNet, XceptionNet, czy FaceForensics++.

Zobacz także: Co to jest fake news? Jaki jest jego cel?

Źródło:

  • https://nano.komputronik.pl/n/deepfake-co-to-zagrozenia-aplikacje-deepfake/
  • https://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/Nowe-narzedzie-Microsoftu-do-wykrywania-deepfakeow

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');