Człowiek uczy się na błędach. Wiele osób podkreśla, że dzieciństwo to szczególny czas, kiedy rodzice powinni ci pozwolić się przewrócić, otrzepać i iść dalej.
Chodzi o to, że dopóki sam nie popełnisz błędu, wielu rzeczy się nie nauczysz.
Człowiek uczy się na błędach – dlaczego?
To, że człowiek uczy się na błędach, stało się obiegową prawdą, którą wszyscy powtarzamy, ale niewielu z nas zastanawia się, co to powiedzenie tak naprawdę oznacza. Po angielsku istnieje kilka podobnych zwrotów:
- There are always lessons in failures – podkreśla, że każda porażka stanowi życiową lekcję.
- Every knock is a boost – każdy upadek to wzmocnienie.
Wszystkie te powiedzenia, zarówno polskie, jak i angielskie, wskazują, że w porażce, błędzie, przegranej tkwi nauka, a ta jest kluczem do sukcesu. Dlaczego? Ponieważ nic nie uczy tak jak praktyka, jak własne niepowodzenia, własne doświadczenia. W teorii możesz być świetny, ale dopiero konfrontacja z porażką uczy naprawdę.
Czy wiesz, że…
Nawet taki geniusz jak Albert Einstein popełniał błędy. Jeden z najsłynniejszych, który sam Einstein nazwał największą gafą swojego życia, polegał na wprowadzeniu do jego teorii względności tzw. stałej kosmologicznej. Błąd ten w teorii fizyka narobił strasznego zamieszania, a wynikał po prostu z tego, że Einstein był genialnym fizykiem, ale nie astronomem.
Jak uczyć się na błędach? Czy błędy są złe?
Aby można było uczyć się na błędach, przede wszystkim nie można ich długo opłakiwać, nie można się nad sobą użalać, a już zupełnie nie można traktować błędu jako zamknięcia jakiejś ścieżki. Wręcz przeciwnie – błąd ma cię nauczyć, jak daną ścieżką nie podążać. Błąd pokazuje, na jakie konsekwencje narażasz się, wybierając złe rozwiązania. Na błędzie nauczysz się, jeśli go zaakceptujesz, potraktujesz jako lekcję życiową, zastanowisz się, dlaczego do niego doszło i wyciągniesz wnioski, co poprawić. Jeśli postąpisz w ten sposób, pójdziesz do przodu.
Janusz Korczak jako nauczyciel nauki na błędach
Słynny polski przedwojenny pedagog Janusz Korczak zawsze podkreślał, że dziecku trzeba pozwolić popełniać błędy, trzeba pozwolić się ubrudzić, przewrócić, upaść. To najlepsza metoda nauki. Błędów nie można się bać, trzeba się na nich uczyć.
Fot.: Steve Buissinne / Pixabay