Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Śnięte ryby w rzece. Katastrofa ekologiczna

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej katastrofy ekologicznej, zniszczenia ekosystemu rzeki, a także śmierci ogromnej ilości ryb. Czym są złote algi i dlaczego są aż tak niebezpieczne? 

O ile złote algi nie są niebezpieczne dla człowieka, to dla ryb ich występowanie oznacza śmierć.

Złote algi – co to jest?

Złota alga to glon Prymnesium parvum, gatunek szczególnie inwazyjny, który świetnie rozwija się w zasolonej wodzie. Co ciekawe złote algi mogą się rozwijać miesiącami w rzece albo innym zbiorniku i nie szkodzić w żaden sposób. Niebezpieczne robią się dopiero w trakcie zakwitu, który można rozpoznać po charakterystycznym złotym, brązowym lub miedzianym kolorze wody, a także pojawiającą się białą pianą wokół. 

Złote algi – gdzie występują

Złote algi w rzece Odrze były pewnym zaskoczeniem, ponieważ do tej pory ich obecność nie była notowana w polskich rzekach. Złote algi morskie, które zauważono w Odrze, to gatunek słono- i ciepłolubnego glonu. Dlatego też ich obecność w polskiej rzece jest sygnałem zmiany środowiska i wodnego ekosystemu rzeki, na co wpływ ma przede wszystkim działalność człowieka. Występowanie złotych alg w Polsce należy więc czytać jako sygnał negatywnego wpływu człowieka, który zanieczyszczając rzekę, zmienia jej parametry i tworzy warunki do rozwoju tak toksycznych organizmów. Skąd się biorą złote algi? Żeby doszło do zakwitu, musi wystąpić szereg czynników:

  • wysoka temperatura,
  • wysoki poziom zasolenia, 
  • wysokie przewodnictwo, 
  • wysokie pH.

W czystej i niezanieczyszczonej, naturalnej wodzie glony Prymnesium parvum się po prostu nie rozwiną. 

Złote algi i ich szkodliwość dla rzeki 

Niestety obecność złotych alg w fazie zakwitu to katastrofa dla ekosystemu rzecznego. Glony te wytwarzają tzw. ichtiotoksyny, a te z kolei odpowiadają za śnięcie ryb. Te toksyny są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt, które oddychają skrzelami. Nie chodzi więc tylko o ryby, ale i mięczaki, małże, płazy. Toksyny atakują ich błony śluzowe i naczynia krwionośne, doprowadzając do ich rozkładu. Niestety, jeśli nie zadbamy o czystość rzek, w upalne lata glony te mogą się pojawiać cyklicznie. 

Zobacz także: Co to jest przyducha i jak przed nią chronić ryby i inne organizmy wodne?

Źródło:

https://strefaagro.pl/czym-sa-zlote-algi-i-jakie-zagrozenia-stwarzaja-czy-to-te-mikroorganizmy-sa-przyczyna-katastrofy-ekologicznej-w-odrze/ar/c8-16702269

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');