Ksenofobia – co oznacza, czym się objawia?

Grupa jednakowych figurek wokół jednej odróżniającej się od nich

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Ksenofobia to niechęć do innego. Inny to dla ksenofoba przedstawiciel wszystkiego, co odmienne od przyjętego przez niego stylu życia. Jest to bardzo negatywne zjawisko, ponieważ odmawia zapoznania się z jakąkolwiek inną wizją świata.

Ksenofobia była obecna w świecie prawie od samych jego początków. Wiele greckich narodowości (m.in. Spartanie) było ksenofobami.

Co to jest ksenofobia?

Ksenofobia to jedna z fobii społecznych związana z lękiem przed obcym. Najczęściej skierowana jest przeciwko obcokrajowcom, których kultura, religia, styl życia są skrajnie różne od naszego. Definicja ksenofobii mówi o lęku przed obcym, jednak nie precyzuje, o jaką obecność dokładnie chodzi, jej oblicz może być bowiem wiele.

Czy wiesz, że…
Jednymi z największych ksenofobów w Europie byli polscy Sarmaci, czyli grupa szlachty polskiej z XVI/XVII wieku, która uważała się za potomków starożytnego rodu, ale nie akceptowała narodowości np. o innej religii.

Przykłady ksenofobii

Ksenofobia może dotyczyć właściwie wszystkiego, co wiąże się z obcokrajowcami. Najczęściej jednak przejawem ksenofobii jest:
negatywna ocena kultury innych krajów bez jakiegokolwiek racjonalnego oglądu, zapoznania się z nią;

  • negacja i odmowa prawa do wyznawania innej religii, uznanie swojej religii przez ksenofoba za jedyną słuszną;
  • dyskryminacja innych ze względu na odmienne przekonania, styl życia, sposób funkcjonowania rodziny.

Ksenofobia wyraża się z jednej strony w odmowie poznania tego, co inne, permanentnym unikaniu kontaktu z osobami o odmiennych przekonaniach, religii, kulturze. Z drugiej strony ksenofob zawsze uważa innych za gorszych.

Konsekwencje ksenofobii

Obecnie ksenofobia nie jest już tak silna, jak była kiedyś. Dzisiaj większość mieszkańców świata to ludzie otwarci na innych, gotowi i chętni do poznawania nowych kultur. Niestety zdarza się jednak, że innych pozostających w naszym pobliżu często traktujemy źle. W Polsce ksenofobii najczęściej doświadczają przedstawiciele kultury romskiej, żydowskiej, a także Białorusini czy Ukraińcy. Mimo że żyją oni obok nas od wielu lat, część osób nadal traktuje ich jak obcych, z którymi nie chce mieć kontaktu.

Zobacz także: Co to jest homofobia. Przejawy homofobii

Fot.: Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');