Sztuka renesansu, filozofia odrodzenia – cechy charakterystyczne renesansu

Zamek królewski na Wawelu - renesans

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Cechy renesansu w dużej mierze wiążą się z powrotem do zapomnianych w okresie średniowiecza idei kultury antycznej. Nie jest jednak tak, że człowiek renesansu jest odpowiednikiem swojego starożytnego przodka. 

Renesans w Polsce i Europie – ramy czasowe

Ramy czasowe renesansu są już trudniejsze do jednoznacznego wskazania. O ile ogólny początek epoki odrodzenia to II połowa XV wieku, czyli wynalezienie druku, upadek Konstantynopola, to do Polski renesans dociera znacznie później. W zachodniej Europie symboliczny koniec uznaje się 1545 rok, czyli sobór trydencki, w Polsce jest to ok. roku 1600. 

Cechy renesansu

Epoka renesansu wyróżniała się przede wszystkim takimi cechami jak:

  • antropocentryzm: ponownie zwrócono się w stronę człowieka, jego problemów, emocji, wszystkiego tego, co ludzkie,
  • humanizm: człowiek stał centrum wszystkiego, to do człowieka odnoszono każdy problem, hasłem epoki stało się zdanie człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce
  • powrót do starożytności – antycznej filozofii, harmonii, proporcji, umiaru 
  • reformacja – renesans to okres ogromnych zmian, pojawienie się luteranizmu, kalwinizmu, anglikanizmu.

Zobacz także: Literatura renesansu i jej cechy

Malarstwo, architektura renesansu

Najsłynniejszym zabytkiem renesansu w Polsce jest Wawel. W Europie – reprezentuje odrodzenie połowa Rzymu, na czele ze słynnymi freskami w Kaplicy Sykstyńskiej. Najbardziej rozpoznawalną cechą renesansowej architektury w Polsce była dekoracyjna, fantazyjna attyka. Jeśli chodzi o malarstwo i rzeźbę renesansu, twórcy tacy jak Michał Anioł wracają do harmonii, idealnych proporcji, zwracają uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Najbardziej znani twórcy, którzy zwracają się w stronę nauki, natury i człowieka to Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci oraz Rafael. 

Filozofia renesansu

Filozofia renesansu odrzucała średniowieczną scholastyki, wracała do antycznych poglądów, natomiast łączyła je jednocześnie z myślą chrześcijańską. Czołowym reprezentantem filozofii odrodzenia jest Erazm z Rotterdamu czy Niccolò Machiavelli.

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');