Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej liczby pomysłów na rozwiązanie konkretnego problemu. Z tego bogactwa wybiera się potem ten najlepszy i go jeszcze bardziej udoskonala.
Ćwiczenia z burzy mózgów to nie tylko sposób na rozwiązanie danego problemu, ale pobudzenie kreatywności i naukę otwartości.
Burza mózgów – co to jest?
Metoda burzy mózgów jest znacznie starsza, niż mogłoby ci się wydawać. Wymyślił ją przedsiębiorca Alex Osborn, a szczegóły metody opublikował w książce Applied imagination w 1953 roku. Samą metodę stosował już podobno w 1939 roku. Miała ona wtedy służyć kreatywnemu rozwiązywaniu problemów biznesowych. Dzisiaj stosuje się ją w biznesie, nauce, a często także życiu codziennym. Można w ten sposób dojść do rozwiązania bardzo różnych problemów.
Technika burzy mózgów polega na pracy i dyskusji w grupie. Uczestnicy takiej rozmowy zostają postawieni przed konkretnym problemem i spontanicznie, korzystając ze swojej wiedzy i wyobraźni, wymyślają rozwiązanie danego problemu.
Na czym polega burza mózgów?
Burza mózgów ma swoje etapy, dzięki którym ze spontanicznej dyskusji często wyłaniają się bardzo konkretne rozwiązania.
- Uczestnikom zostaje przedstawiony problem do rozwiązania.
- Pojawiają się spontaniczne pomysły na jego rozwiązanie.
- Liderzy lub moderatorzy dyskusji pilnujący zasad burzy mózgów zachęcają uczestników do wskazania najbardziej potencjalnie skutecznych rozwiązań.
- Odbywa się jeszcze jedna dyskusja nad zawężoną grupą rozwiązań.
- Grupa wspólnie dochodzi do wyboru optymalnej ścieżki postępowania.
Jakie zalety ma burza mózgów?
Burza mózgów opiera się na wymyśleniu jak największej liczby pomysłów. W ramach dyskusji nie krytykuje się pomysłów innych, ale grupa wspólnie wybiera najlepsze pomysły i je udoskonala. Burza mózgów aktywizuje, pobudza do myślenia, otwiera kreatywność, a także uczy większej otwartości na różne pomysły, czasem te, które mogą się wydawać bezsensowne (a czasem okazują się genialne).
Fot. Adobe Stock