HistoriaJęzyk polski i literatura

Bohaterowie Quo vadis – poznaj najważniejszych

Bohaterowie Quo vadis dzielą się przede wszystkim na historycznych i fikcyjnych. Główna para, czyli Winicjusz i Ligia z Quo vadis to postaci fikcyjne, przerażający Neron czy niosący ukojenie św. Paweł to postaci, które istniały realnie.

Neron z Quo vadis to jeden z ciekawszych przykładów postaci władcy ukazany w literaturze.

Główni bohaterowie Quo vadis

Wśród najważniejszych bohaterów Quo vadis są przede wszystkim:

  • Marek Winicjusz – patrycjusz walczący w wojskach Nerona, dumny, porywczy, zuchwały, który zmienia się jednak pod wpływem miłości do Ligii; 
  • Ligia Kallina – córka królewska z rodu Ligów, która jako branka przebywa w Rzymie, jest symbolem łagodności, ale i kobiecego zdecydowania, wierności podjętym wyborom;
  • Petroniusz – wcześniej zarządca Bitynii, doradca Nerona, dandys i hedonista, który patrzy na życie z ogromną ironią. W Quo vadis był jedną z głównych postaci, wujem Marka Winicjusza i dworzaninem Nerona
  • Chilona Chilonides – greckiego pochodzenia wróżbiarz, lekarz, oszust, który zdradza chrześcijan, ale tuż przed śmiercią się nawraca,
  • Neron – cesarza rzymskiego, szaleńca, niespełnionego artystę, okrutnego władcę, odpowiedzialnego za prześladowania chrześcijan.

 Postacie historyczne Quo vadis

Quo vadis jako powieść historyczna [link] ma sporo bohaterów, którzy stanowią portrety realnie istniejących postaci. Wśród nich są:

  • Neron – piąty cesarz rzymski panujący w latach 54–68. 
  • Poppea Sabina – od 58 roku była kochanką cesarza Nerona, na jego rozkaz rozwiedziona z mężem Markiem Salwiuszem Otonem. Od 62 roku była drugą żoną Nerona i cesarzową rzymską. Postać niezwykle wyrachowana. 
  • Gajusz Petroniusz – rzymski pisarz, filozof i polityk.
  • Seneka (Seneka Młodszy, syn Seneki Starszego) był znanym filozofem oraz dawnym wychowawcą Nerona. W Quo vadis był epizodycznym bohaterem i nie odegrał znaczącej roli. 
  • Lukan (Marcus Annaeus Lucanus) – poeta rzymski, bratanek Seneki Młodszego, wnuk Seneki Starszego. Neron cenił jego twórczość.
  • Św. Piotr, apostoł, uczeń Chrystusa.
  • Św. Paweł z Tarsu – Paweł Apostoł a wcześniej Szaweł. Za młodu był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan, ale po swoim nawróceniu stał się zagorzałym głosicielem nauki Chrystusa (nazwano go apostołem), a finalnie męczennikiem za wiarę.

Quo vadis – postacie chrześcijan i Rzymian

Zarówno bohaterowie historyczni Quo vadis, jak i fikcyjni, pierwszo- i drugoplanowi wpisują się z podział na chrześcijan i Rzymian, który pozostali poganami. Sienkiewicz w Quo vadis dzieli do pewnego stopnia bohaterów na dobrych, empatycznych, skromnych i pokornych chrześcijan i egoistycznych, porywczych, brutalnych Rzymian. Trzeba jednak pamiętać, że Winicjusz w Quo vadis, a także Chilon czy nawet Petroniusz tak łatwo ten podział się już nie wpisują.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…