Powierzenie Katarowi organizacji Mistrzostw Świata wzbudziło wiele kontrowersji, choćby ze względu na termin turnieju. Najwięcej dotyczyło jednak stadionów na mundial w 2022 roku.
Przede wszystkim od strony ludzkiej i wykorzystywania niewolniczej wręcz pracy ludzi ze wschodniej Azji. Niestety setki, a według niektórych organizacji walczących o respektowanie praw człowieka, nawet tysiące osób poniosło śmierć. Również z innych powodów budowa stadionów na mundial 2022 jest mocno krytykowana.
Zobacz także: Mundial w Katarze – kontrowersje
Jakie są stadiony na mundial 2022?
Mistrzostwa Świata w Katarze rozegrane zostaną na ośmiu stadionach, z których sześć zbudowano od zera, a dwa przeszły gruntowną modernizację. Wydano na nie aż 3,5 miliarda dolarów. A miało być jeszcze więcej, ponieważ katarscy szejkowie planowali przygotowanie aż dwunastu stadionów na mundial 2022.
Właściwe można napisać, że Mistrzostwa Świata to kaprys bogatych szejków z Kataru, którzy wydali ogromne pieniądze na budowę stadionów na mundial 2022 na środku pustyni, które po zakończeniu mundialu nie będą już wykorzystywane. W sumie pojemność ośmiu stadionów wynosi 395 506 miejsc.
Dodatkowo wszystkie stadiony są klimatyzowane, tak aby widzowie mogli w komfortowych warunkach oglądać mecze piłkarskie. Obecnie, kiedy świat dotknął kryzys energetyczny, taki kaprys szejków jest szczególnie szokujący. Budowa stadionów na chwilę i ich klimatyzacja są też krytykowane ze względu na ogromne zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Taka rozrzutność jest rażąca zwłaszcza teraz, gdy świat walczy o maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych aby zmniejszyć zmiany klimatyczne.
Najciekawsze stadiony na mundial 2022
Najważniejszą areną Mistrzostw Świata w Katarze jest Lusail Stadium, na którym odbędzie się finał imprezy. Ma on pojemność 80 tysięcy miejsc i wybudowany został za 662 mln dolarów. Znajduje się 20 km od stolicy Kataru Lusajl, mieście założonym w… 2006 roku.
Al Bayt Stadium to kolejny z ważnych stadionów mundialu 2022. Zbudowany został od podstaw w miejscowości Al-Chaur za 770 mln dolarów, a na tej arenie rozegrany zostanie mecz otwarcia. Jego nazwa wzięła się od kształtu przypominającego beduiński namiot (po arabsku bayt al sha’ar). Na tym stadionie odbyła się ceremonia otwarcia mundialu i pierwszy mecz.
Bardzo ciekawy jest Stadium 974 w Doha, na którym Polacy zagrają mecze z Meksykiem i Argentyną. Zbudowany został za około 500 mln dolarów i może pomieści 40 tys. widzów. Wyróżnia go to, że został zbudowany z… kontenerów transportowych i po mistrzostwach zostanie rozebrany.
Pozostałe stadiony na Mistrzostwa Świata w Katarze
Pozostałe pięć stadionów w Katarze na mundial 2022 to:
- Al Thumama Stadium w Doha (pojemność 40 tys.) posada białą elewację, która ma być inspirowana tradycyjnym arabskim nakryciem głowy;
- Education City Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) na tym stadionie przypominającym diament, Polska zagra mecz z Arabią Saudyjską;
- Ahmed bin Ali Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) zbudowany został w taki sposób, aby kształtem przypominał pustynne wydmy;
- Khalifa International Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) jako jedyny posiada bieżnię lekkoatletyczną;
- Al Janoub Stadium w Al-Wakra (pojemność 40 tys.) ma kształt łodzi, której kiedyś używali poławiacze pereł i rybacy.
Fot. Adobe Stock