Coraz więcej osób dostrzega konieczność zmiany stylu życia na bardziej ekologiczny. Zero waste to idea, która nie tylko uczy żyć bez odpadów i dbać o dobro planety, ale też pomaga oszczędzać pieniądze. Jest znana na całym świecie, w tym również w Polsce, m.in. dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Zero Waste.
Jedną z najbardziej znanych działaczek w ruchu zero waste jest Bea Johnson, która w ciągu roku zredukowała ilość śmieci produkowanych przez 4-osobową rodzinę do jednego słoika. Jednak to nie ona zapoczątkowała trend zero waste, który w ostatnich latach stał się stylem życia dla wielu rodzin.
Zero waste – co to znaczy?
W tłumaczeniu z języka angielskiego zero waste to dosłownie brak marnowania lub brak śmieci. Bardziej realną wersją tej idei jest ruch less waste, zakładający konieczność zmniejszenia produkcji odpadów do niezbędnego minimum, ale nie do zera. Życie zero waste polega na świadomym korzystaniu z zasobów, produkowaniu mniejszej ilości śmieci i życiu w zgodzie z naturą.
Sprawdź także: Na czym polega zero waste? Jak być zero waste?
Kto zapoczątkował zero waste?
Osobą, która pierwsza użyła terminu zero waste był amerykański chemik dr Paul Palmer. W latach 70. opowiedział on o idei zmniejszania ilości odpadów oraz o konieczności projektowania produktów tak, żeby można było korzystać z nich wielokrotnie, a w razie usterki – naprawiać je, a nie wyrzucać.
Ruch zero waste w Polsce
Na całym świecie podejmowane są działania, które mają na celu szerzenie idei zero waste. W Polsce od 2017 roku działa Polskie Stowarzyszenie Zero Waste podejmujące działania m.in. na rzecz ochrony środowiska oraz zmniejszenia negatywnego wpływu odpadów na środowisko oraz życie ludzi. Co roku w różnych miastach Polski odbywają się również Targi Zero Waste, na których można kupić m.in. kosmetyki zero waste, dekoracje, ubrania i meble, wykonane z materiałów z odzysku, a także produkty spożywcze pakowane w papier lub przesypywane do słoików i pudełek klientów.
Fot. Adobe Stock