Polska weszła do NATO razem z Czechami i Węgrami. Dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego okazało się znacznie prostsze, niż na przykład dołączenie do Unii Europejskiej. Było natomiast dla naszego kraju bardzo ważne, o czym przekonujemy się również dziś.
Od kiedy Polska weszła do NATO, zupełnie inaczej zaczęto postrzegać kwestie ochrony granic naszego kraju, ale i udziału Polski w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa.
Kiedy Polska przystąpiła do NATO?
Wstąpienie Polski do NATO nastąpiło w 1999 roku. Było to czwarte rozszerzenie struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej NATO w stosunku do listy członków założycieli powiększyło się o: Grecję i Turcję (1952), Niemcy (1955) oraz Hiszpanię (1982). Było to kolejne umocnienie obecności NATO w Europie Środkowej, ponieważ z Polską do NATO weszły także Czechy oraz Węgry.
Polska w NATO – od kiedy zabiegaliśmy o włączenie?
Potrzeba wejścia Polski do NATO była jasna dla przywódców kraju już w momencie rozpadu ZSRR i pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju w 1991 roku. Wcześniej Polska należała do bloku wschodniego, tzw. Układu Warszawskiego czyli ZSRR oraz państw od Rosji zależnych. Przystąpienie do NATO, które zostało powołane jako przeciwwaga dla Układu Warszawskiego było kolejnym symbolicznym wyzwoleniem się spod wpływów rosyjskiej polityki.
Co daje obecność Polski w NATO?
- Wojska NATO w Polsce pojawiają się regularnie na ćwiczeniach.
- W Polsce stacjonuje część wojsk amerykańskich w ramach współpracy Sojuszu, a w razie zagrożenia może pojawić się ich więcej (można to zaobserwować obecnie w związku z wojną rosyjsko-ukraińską i potrzebą wzmocnienia wschodniej flanki NATO).
- Udział Polski w misjach pokojowych NATO także nie jest bez znaczenia. Od kiedy Polska dołączyła do NATO, nasi żołnierze biorą udział w ćwiczeniach i wielu misjach Sojuszu, dzięki czemu zdobywają doświadczenie ale również chronią zagrożone kraje.
- W razie zagrożenia naszego kraju lub regionu, wszystkie kraje członkowskie NATO ruszają do pomocy.