Państwa członkowskie NATO to obecnie 30 krajów. Nie zawsze jednak tak było. NATO rozbudowywało się aż 8 razy, przyjmując kolejnych członków między 1952 a 2020 rokiem. Niewykluczone, że do sojuszu dołączą kolejne państwa.
Państwa należące do NATO mogą w sytuacji zagrożenia ich bezpieczeństwa liczyć na pomoc Sojuszu. Dzieje się tak obecnie np. na wschodniej flance NATO.
Państwa należące do NATO – ile ich jest?
Obecnie 30 krajów (w tym Polska) należy do NATO. Początkowo jednak ta liczba nie była aż tak imponująca. Na początku do NATO należało jedynie 12 krajów. Przez kolejne lata Sojusz Północnoatlantycki jednak znacznie się umocnił. Po rozpadzie ZSRR oraz Układu Warszawskiego aspirować o przyjęcie do NATO zaczęły kraje Europy Środkowej i Wschodniej.
NATO – założyciele i kolejni członkowie
Kraje należące do NATO można podzielić na członków założycieli i te państwa, które w kolejnych latach dołączały do sojuszu. Założyciele NATO w 1949 roku: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy. Rozszerzenie NATO objęło:
- w 1952 roku Grecję i Turcję,
- w 1955 roku Niemcy,
- w 1982 roku Hiszpanię.
- w 1999 roku Czechy, Polskę i Węgry,
- w 2004 roku Bułgarię, Estonię, Litwę, Łotwę, Rumunię, Słowację i Słowenię,
- w 2009 roku Albanię i Chorwację,
- w 2017 roku Czarnogórę,
- w 2020 roku Macedonię Północną.
Czy Ukraina jest w NATO?
Dalsze rozszerzenie NATO jest możliwe. Jednym z krajów aspirujących do wstąpienia do Sojuszu jest Ukraina. Jednak Rosja nie chce się na to zgodzić i jest to jedna z przyczyn wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, która obecnie trwa. Rosja zażądała od NATO i USA gwarancji, że Ukraina nigdy nie stanie się członkiem NATO. Jednym z żądań było także niestacjonowanie wojsk NATO w krajach, które dołączyły do sojuszu od 1999 roku.