Polscy emigranci znajdowali schronienie w różnych częściach świata. Znani polscy emigranci mieszkali we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA czy Meksyku.
Liczba emigrantów z Polski wynosi obecnie około 2,5 mln osób. Wśród nich są osoby, które już są sławne lub za chwilę będą. Wszak do tego znamienitego grona należą m.in.: Szopen, Mickiewicz czy Bronisław Malinowski.
Polscy emigranci z okresu XIX wieku
Liczba emigrantów z Polski w wieku XIX była zdecydowanie mniejsza niż teraz, natomiast z kraju wyjeżdżała wtedy przede wszystkim elita intelektualna. Przyczyny emigracji były wtedy bowiem głównie polityczne. Wśród znanych polskich emigrantów z tamtego okresu wymienić trzeba między innymi:
- Adama Mickiewicza,
- Juliusza Słowackiego,
- Fryderyka Szopena,
- Ernesta Malinowskiego – budowniczego kolei w Peru i Ekwadorze, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej,
- Józefa Bema – polskiego generała, genialnego stratega.
Znani polscy emigranci w XX wieku
Sławni polscy emigranci w Wielkiej Brytanii to na przykład:
- Bronisław Malinowski – słynny antropolog i badacz kultur pierwotnych,
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – poetka, pisarka,
- Józef Rotblat – fizyk, radiolog, laureat Nagrody Nobla,
- Zygmunt Bauman – światowej sławy socjolog i filozof.
Emigranci z Polski do USA także na stałe wpisali się do historii:
- Theodore F. Twardzik, amerykański król pierogów,
- Steve Woźniak, współtwórca Apple,
- Barbara Piasecka-Johnson, współwłaściciela koncernu Johnson&Johnson,
- Jack Tramiel, twórca Commodore Portable Typewriter (m.in. komputery Atari),
- Rita Cosby, córka powstańca warszawskiego, jedna z najbardziej znanych dziennikarek w USA,
- Czesław Miłosz, polski poeta, historyk literatury, tłumacz, dyplomata, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przebywał na emigracji w latach 1951-1993, początkowo przez 9 lat we Francji, a następnie 33 lata w USA.
Oprócz tych wspaniałych Polaków, miliony naszych rodaków zdecydowało się na emigrację. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź jaka była skala i kierunki emigracji z Polski w XX i XXI wieku.
Polscy emigranci na świecie
Najsłynniejsi polscy emigranci to oprócz wspomnianych nazwisk również m.in.: Tadeusz Kościuszko (w Australii i USA), Kazimierz Pułaski (w USA), Maria Skłodowska-Curie (we Francji), Sławomir Mrożek (wędrował przez wiele krajów) i wiele, wiele innych osób. Losy każdego z nich są absolutnie niepowtarzalne, a my możemy być dumni z ich wkładu w historię i osiągnięcia na skalę światową. Kto wie, jak potoczyłoby się ich życie, gdyby musieli pozostać w kraju. Oni są wspaniałymi ambasadorami Polski, ale również przedstawicielami milionów Polaków, których na przestrzeni wieków dotknął los emigrantów i uchodźców. Na szczęście znaleźli schronienie na gościnnych ziemiach.