AktualnościHistoriaŚwiat wokół nas

Laureaci Nagrody Nobla 2020 – komu przyznano nagrody?

Nagrodę Nobla mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby, jak i całe organizacje, które dokonały wybitnych odkryć naukowych, przysłużyły się społeczeństwu lub sztuce. Zobacz, jakie wyróżnienia zostały przyznane w 2020 roku w każdej z pięciu kategorii.

Pomysłodawcą i fundatorem Nagrody Nobla jest wynalazca dynamitu, Alfred Nobel. Obecnie Nagrodę Nobla przyznaje się w czterech dziedzinach naukowych (chemii, fizyce, literaturze i fizjologii lub medycynie). Oprócz tego, co roku przyznawana jest także Pokojowa Nagroda Nobla, która trafia w ręce osoby lub organizacji działającej na rzecz światowego pokoju.

Czym jest Nagroda Nobla?

Nagroda Nobla to bardzo prestiżowe wyróżnienie za szczególne osiągnięcia naukowe, literackie i pokojowe. W ramach wyróżnienia każdy z laureatów otrzymuje medal, dyplom honorowy oraz nagrodę pieniężną, która pozwoli mu kontynuować pracę. Jeśli w danej dziedzinie wyróżniono kilka osób, to nagroda pieniężna jest między nimi dzielona. Jej wysokość zmienia się co roku i w 2020 wynosiła 1 mln szwedzkich koron, czyli ok. 950 tysięcy euro.

Kto i za co dostał Nagrodę Nobla w 2020 roku?

  • W dziedzinie fizjologii i medycyny laureatami zostali Harvey J. Altea, Michael Houghton i Charles M. Rice, którzy odkryli wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dzięki ich osiągnięciom chorobę można będzie całkowicie wyleczyć za pomocą opracowanych leków przeciwwirusowych.
  • Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2020 roku otrzymały dwie kobiety, które opracowały „nożyczki do genów” – Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Stworzone przez nich narzędzie genetyczne pozwala modyfikować DNA roślin i zwierząt, a także opracowywać nowe sposoby leczenia nowotworów. Dalsze prace nad „nożyczkami do genów” mogą pomóc w leczeniu chorób genetycznych.
  • Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki są Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez, którzy odkryli nowe metody badania czarnych dziur.
  • Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Amerykanka Louise Glück, autorka książek poetyckich i esejów, dotyczących głównie tematyki odrzucenia, traumy i śmierci.

Pokojowa Nagroda Nobla 2020

W 2020 roku Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego, jednej z organizacji ONZ, która powstała po to, aby pomagać w regionach, w których występują wojny i katastrofy naturalne, a przede wszystkim walczyć z globalnym głodem.

Zobacz także: Maria Skłodowska-Curie, jedna z polskich noblistek

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…