AktualnościHistoriaŚwiat wokół nas

Laureaci Nagrody Nobla 2020 – komu przyznano nagrody?

Nagrodę Nobla mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby, jak i całe organizacje, które dokonały wybitnych odkryć naukowych, przysłużyły się społeczeństwu lub sztuce. Zobacz, jakie wyróżnienia zostały przyznane w 2020 roku w każdej z pięciu kategorii.

Pomysłodawcą i fundatorem Nagrody Nobla jest wynalazca dynamitu, Alfred Nobel. Obecnie Nagrodę Nobla przyznaje się w czterech dziedzinach naukowych (chemii, fizyce, literaturze i fizjologii lub medycynie). Oprócz tego, co roku przyznawana jest także Pokojowa Nagroda Nobla, która trafia w ręce osoby lub organizacji działającej na rzecz światowego pokoju.

Czym jest Nagroda Nobla?

Nagroda Nobla to bardzo prestiżowe wyróżnienie za szczególne osiągnięcia naukowe, literackie i pokojowe. W ramach wyróżnienia każdy z laureatów otrzymuje medal, dyplom honorowy oraz nagrodę pieniężną, która pozwoli mu kontynuować pracę. Jeśli w danej dziedzinie wyróżniono kilka osób, to nagroda pieniężna jest między nimi dzielona. Jej wysokość zmienia się co roku i w 2020 wynosiła 1 mln szwedzkich koron, czyli ok. 950 tysięcy euro.

Kto i za co dostał Nagrodę Nobla w 2020 roku?

  • W dziedzinie fizjologii i medycyny laureatami zostali Harvey J. Altea, Michael Houghton i Charles M. Rice, którzy odkryli wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dzięki ich osiągnięciom chorobę można będzie całkowicie wyleczyć za pomocą opracowanych leków przeciwwirusowych.
  • Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2020 roku otrzymały dwie kobiety, które opracowały „nożyczki do genów” – Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Stworzone przez nich narzędzie genetyczne pozwala modyfikować DNA roślin i zwierząt, a także opracowywać nowe sposoby leczenia nowotworów. Dalsze prace nad „nożyczkami do genów” mogą pomóc w leczeniu chorób genetycznych.
  • Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki są Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez, którzy odkryli nowe metody badania czarnych dziur.
  • Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Amerykanka Louise Glück, autorka książek poetyckich i esejów, dotyczących głównie tematyki odrzucenia, traumy i śmierci.

Pokojowa Nagroda Nobla 2020

W 2020 roku Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego, jednej z organizacji ONZ, która powstała po to, aby pomagać w regionach, w których występują wojny i katastrofy naturalne, a przede wszystkim walczyć z globalnym głodem.

Zobacz także: Maria Skłodowska-Curie, jedna z polskich noblistek

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
AktualnościEkologiaGospodarka i finanse

Jak oszczędzać prąd na co dzień, dlaczego to ważne?

koszty utrzymania domu i mieszkania poszybowały w górę, dlatego każdy zastanawia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…