Praca zespołowa – dlaczego jest taka ważna? Jakie są jej zalety i wady?

grupa młodych ludzi pracuje wspólnie nad projektem

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Praca zespołowa to nie tylko hasło korporacji XXI wieku. To także naczelna zasada zespołów badawczych, na przykład pracujących obecnie nad szczepionką na koronawirusa. Praca grupowa okazuje się niezbędna właściwie w każdej dziedzinie, ale nie każdemu przychodzi ona z łatwością.

Praca w zespole wymaga bardzo wielu kompetencji społecznych, takich jak otwartość, zrozumienie, dążenie do wspólnego dobra, czasem kosztem własnych ambicji.

Praca zespołowa – must have XXI wieku

Wspólna i zgrana praca w zespole to absolutna konieczność we współczesnym świecie. Wynika to przede wszystkim z ogromnej złożoności zagadnień, którymi zajmujemy się w nauce, sztuce, historii, handlu. Niezależnie od tego, czy będziesz kiedyś marketingowcem w wielkiej korporacji, czy naukowcem opracowującym lek na raka, raczej nie poradzisz sobie w pojedynkę. Ogrom wiedzy, jaką powinniśmy opanować, jest niemożliwy do przyjęcia przez jednego człowieka. Dlatego obecnie każdy specjalizuje się w jednym wąskim zagadnieniu i w nim jest specjalistą. Dopiero jednak połączenie wiedzy wielu osób pozwala osiągnąć sukces.

Zalety pracy w grupie

Praca w grupie ma bardzo dużo zalet, więc warto się w niej ćwiczyć:

  • daje możliwość konfrontacji różnych punktów widzenia,
  • pozwala uczyć się od siebie nawzajem,
  • umożliwia ci skupienie nad tym, w czym naprawdę jesteś najlepszy,
  • uczy wrażliwości, zrozumienia, tolerancji.

Czy wiesz, że…
Umiejętność pracy w zespole to bardzo pożądana obecnie cecha. Według wielu badań jest to jedna z tych umiejętności, których będą od ciebie oczekiwać przyszli pracodawcy.

Wady pracy w grupie

Zasady pracy zespołowej nie dla wszystkich są proste do przyjęcia. Jeśli jesteś typem samotnika, lubisz pracę w pojedynkę, potrzebujesz ciszy i spokoju, aby się skoncentrować, praca w grupie może być dla ciebie trudna. Jak każdy typ pracy ma ona swoje wady:

  • nie zawsze zgadzasz się z liderem, a to jego punkt widzenia najczęściej decyduje o kierunku, w którym podąża grupa,
  • w grupie czasami panuje chaos i brak jasnego podziału obowiązków,
  • praca zespołowa wymaga często, abyś zrezygnował z części własnych ambicji na rzecz dobra grupy.

Zobacz także: Człowiek uczy się na błędach. Co to znaczy i jak to zrobić?

Fot.: Free Photos / Pixabay

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');