Marzenia są bardzo ważną sferą naszego życia. Nadają mu sens i motywują do działania. Nie poprzestawajmy jednak tylko na rozmyślaniu. Większość marzeń można spełnić, jeśli dobrze przemyśli się plan ich realizacji i konsekwentnie podąży wyznaczoną drogą.
Niektóre z naszych marzeń są nierealistyczne i muszą pozostać w sferze fantazji. One też są potrzebne – rozwijają wyobraźnię, dają inspirację, ubarwiają życie. Przede wszystkim jednak powinniśmy koncentrować się na tych pragnieniach, które można urzeczywistnić. A droga do marzeń jest zwykle dużo prostsza, niż nam się wydaje.
Dlaczego marzenia są ważne?
Nasze niespełnione marzenia są swego rodzaju kompasem – wskazują nam cele, ku którym powinniśmy zmierzać. Fakt, że czegoś bardzo pragniemy, to informacja, jacy jesteśmy, czym jest dla nas szczęście, a także jak czujemy się w naszym obecnym życiu i co powinniśmy w nim zmienić. Choćby z tego względu warto „przyglądać się” swoim marzeniom, próbować je nazywać, analizować. Przede wszystkim jednak marzenia mają moc sprawczą. Tak naprawdę to od nich zaczyna się każda życiowa zmiana. To marzenia wytyczają cele, mobilizują nas do działania, nadają sens naszemu istnieniu. Życie człowieka, który nie ma marzeń, staje się puste. Traci on motywację do dalszego rozwoju.
Jak dodać marzeniom mocy?
Przede wszystkim odpowiedz sobie, dlaczego dane marzenie jest dla ciebie ważne, co ono dla ciebie znaczy, jak zmieni twoje życie. Kiedy poczujesz jego wagę i wyobrazisz szczęście z osiągnięcia, nabierzesz nieodpartej chęci by to zrealizować. Uwierz, że jest to możliwe! Ta wiara dodaje sił, gdy przyjdą trudności i pomoże je przezwyciężać. Pamiętaj, spełniasz to, o czym myślisz, więc myśl pozytywnie. Jeśli uwierzysz, że zrealizujesz marzenie, to tego dokonasz. A jeśli uwierzysz, że nie dasz rady, to tak się stanie.
Jak spełniać marzenia
Warto często je sobie wizualizować, by stały się dla nas bardziej realne. Jednak aby je osiągnąć, musimy stworzyć plan działania złożony z małych kroków. Marzenia się spełniają, gdy:
- nadamy im konkretny kształt, np. „chcę się nauczyć języka hiszpańskiego i wziąć udział w erasmusie” zamiast „chcę znać języki obce”,
- ułożymy plan, wyznaczając poszczególne, łatwe do wykonania kroki, np. „będę uczyć się 10 słówek dziennie”,
- określimy niezbędne działania (np. czytanie notek prasowych i artykułów napisanych po hiszpańsku) i będziemy je konsekwentnie podejmować.
W drodze do marzeń zdarzają się niepowodzenia. To zupełnie naturalne i nie powinniśmy się nimi zniechęcać. Stanowią tylko dodatkowe wyzwania, którym trzeba stawić czoła. Zwykle wystarczy wówczas nieco zmodyfikować ułożony wcześniej plan.
Zobacz także: Jak spełniać marzenia? Od marzenia do szczęścia
Fot. Adobe Stock