Czy kradzież telefonu zagraża naszym pieniądzom dostępnym przez telefon?
Płatności telefonem są szybkie, wygodne i bezpieczne. Z drugiej strony taka forma może budzić pewne obawy. Czy kradzież telefonu może skutkować utratą środków na rachunku?
Płatność telefonem można wykonać na kilka sposobów: z pomocą aplikacji banku, aplikacji Google Pay lub Apple Pay, jak również BLIKA. Każda z tych metod jest równie bezpieczna, jak użycie karty płatniczej, ale musisz pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Przede wszystkim nie podawaj nikomu kodu PIN do karty czy aplikacji bankowej, a także aktualizuj oprogramowanie w telefonie. A co w przypadku kradzieży urządzenia?
Płacenie telefonem – bezpieczniejsze niż kartą płatniczą?
By móc skorzystać z aplikacji płatniczej, trzeba znać do niej hasło lub inny ustalony sposób dostępu. Aby ją w ogóle uruchomić, należy najpierw włączyć smartfon lub wyświetlacz, co najczęściej również wymaga autoryzacji. Dopiero przejście przez te bariery pozwoliłoby złodziejowi wykonać płatność telefonem czy dostać się na konto bankowe. Ryzyko jest więc niższe niż w przypadku utraty karty płatniczej, którą złodziej może do 50 zł płacić bez podawania PIN-u.
Blokada karty płatniczej pozwalającej na płacenie telefonem
Niebankowe aplikacje do płatności wymagają powiązania z nimi karty płatniczej. Dlatego, jeśli utracisz telefon, zastrzeż w banku swoją kartę debetową. Możesz to zrobić, logując się na swój rachunek, telefonicznie albo w placówce banku. Karta zostanie wówczas zablokowana i złodziej nie będzie mógł zapłacić twoim telefonem.
Usuń lub zablokuj aplikację bankową
Bankowe aplikacje mobilne pozwalają płacić telefonem (zbliżeniowo oraz BLIKIEM), ale nie wymagają podpięcia karty. Dlatego w razie kradzieży musisz zalogować się na swoje konto osobiste i za jego pośrednictwem zdalnie usunąć lub zablokować aplikację na utraconym telefonie. Tak zabezpieczysz się na wypadek, gdyby złodziejowi jakimś sposobem udało się zalogować do aplikacji.
Zobacz także:
- Nowoczesne formy płacenia – BLIK i inne aplikacje
- Najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych. Czym się różnią?
Fot. Adobe Stock