Różne objawy koronawirusa

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Wiedz, na co zwracać uwagę i bądź zdrów!

Koronawirus w większości przypadków daje objawy bardzo podobne do grypy oraz innych infekcji dróg oddechowych. Z reguły jednak symptomy te mają znacznie większe nasilenie niż w przypadku innych chorób.

Koronawirus nie u wszystkich zakażonych daje wyraźne objawy.

Najczęstsze objawy koronawirusa

Kaszel, gorączka, ból mięśni to zestaw najczęściej występujących objawów koronawirusa. U osób zakażonych o słabej odporności często objawy są znacznie nasilone. Dolegliwości rozwijają się właściwie z dnia na dzień, w bardzo szybkim tempie. Jednego dnia pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort, a dwa dni później jest już poważnie chory. Objawy grypopodobne to najczęściej występujące obecnie dolegliwości towarzyszące przebiegowi choroby COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Symptomy te są jednak najczęściej znacznie silniejsze niż w przebiegu grypy: gorączka sięga 40 stopni Celsjusza lub więcej, kaszel i duszności mogą zaś doprowadzić do bardzo poważnych problemów z oddychaniem, które w najcięższych przypadkach wymagają m.in. podłączenia do respiratora.

Bez objawów lub z niecodziennym dolegliwościami – jak rozpoznać COVID-19?

Koronawirus u znacznej grupy chorych nie daje żadnych objawów. Bezobjawowy przebieg choroby jest natomiast o tyle groźny, że pacjent często nie wie, iż jest nosicielem i może zarażać innych.
U sporej części osób występują także mniej oczywiste objawy, które nie wskazują na zakażenie SARS-CoV-2. U prawie 14% chorych pojawia się na przykład ból gardła, podobnie dużo chorych skarży się na ból głowy, nieco więcej na bóle stawowo-mięśniowe. U wąskiej grupy chorych pojawiły się nieoczekiwane objawy jak wysypka, krosty na stopach i dłoniach lub utrata węchu i smaku. Są to objawy tak nieoczywiste, że trudno je wprost wiązać z koronawirusem, tym bardziej że występują o małego procenta chorych. Nie wolno ich jednak lekceważyć. Przy tak niejednoznacznych objawach właściwie jedynie testy na obecność wirusa pozwalają upewnić się, czy doszło do zakażenia.

Zobacz także:  Osocze ozdrowieńców lekarstwem na koronawirusa
 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');