Na czym polega nauka szybkiego czytania?

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Sprawdź i naucz się, to cenna umiejętność

Czy wiesz, że na świecie wydaje się rocznie 4 mln publikacji, a ich źródłem nadal w dużej mierze jest tekst pisany? Dynamiczny przyrost wiedzy i bombardujących nas informacji sprawia, że potrzebujemy coraz szybciej je przyswajać. Dlatego szybkie czytanie to umiejętność, o której marzy wielu. Podpowiadamy, jak można ją zdobyć.

Umiejętność szybkiego czytania znacznie ułatwia przyswajanie wiedzy i podejmowanie decyzji. Oszczędza również nasz czas. Posiadali ją m.in. Napoleon, Lenin i John F. Kennedy.

Szybkie czytanie – czyli jakie?

Szybkie czytanie to jedna z cenniejszych we współczesnym świecie umiejętności. Przy ogromnym rozwoju przekazu audiowizualnego to jednak tekst nadal pozostaje podstawowym źródłem informacji. Jak je pozyskiwać? Jak wyłapywać z tekstu najważniejsze informacje? Jak kartkować książkę i jednocześnie przyswajać wiedzę? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź na kursie szybkiego czytania. Obecnie prowadzi się dwa rodzaje takich kursów:
czytanie integralne ma cię nauczyć szybszego, ale pełnego przechodzenia przez tekst,
czytanie selektywne uczy z kolei wyłapywania z akapitu, strony, rozdziału najważniejszych informacji, bez konieczności czytania całości.

Jak nauczyć się szybko czytać?

Naukę szybkiego czytania dla dzieci można zacząć około 12. roku życia. Mowa tutaj przede wszystkim o czytaniu integralnym, które pod kątem tego etapu nauki jest najlepszym rozwiązaniem. Kartkując podręcznik, nie masz bowiem pewności, że nie pomijasz czegoś ważnego. Selektywne czytanie może się więc nie sprawdzić. Jednym z podstawowych sposobów na przyspieszenie czytania jest poprawa samego postrzegania pisma. Chodzi o to, aby oko krócej zatrzymywało się na pojedynczych znakach (normalnie jest to ¼ sekundy), ale robiło to częściej i w szybszym tempie. To z kolei poprawia skuteczność patrzenia na tekst. Drugim ważnym elementem nauki szybkiego czytania jest poszerzenie pola widzenia poza jeden wyraz. Normalnie wykorzystujemy około ⅓ pola widzenia (w którym mieści się około 20 znaków). Jeśli zamiast jednego słowa zaczniesz dostrzegać w tym samym czasie dwa lub trzy, tempo czytania znacznie się zwiększy. Badania wskazują zresztą, że czytanie frazami 2–3 słów poprawia ich zapamiętywanie. Bardzo ważnym elementem treningu szybkiego czytania jest także zwalczenie odruchu regresji, czyli przesuwania wzroku wstecz.

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');