Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podjął w kwietniu 2020 roku decyzję o czasowym wstrzymaniu płatności USA na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia. Oskarżył ją o niedopatrzenia, które przyczyniły się do masowego rozprzestrzeniania się na całym świecie zakażeń koronawirusem SARS CoV-2.
Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) to międzynarodowa instytucja działająca w ramach ONZ. Bada zagadnienia związane ze zdrowiem ludzi oraz wydaje powszechnie respektowane zalecenia dotyczące postępowania w zakresie profilaktyki i leczenia chorób.
Dlaczego warto kierować się zaleceniami WHO?
WHO zatrudnia wielu doświadczonych specjalistów, którzy pracują z wykorzystaniem naukowych metod. Ponieważ ich zalecenia wydawane są na podstawie danych z całego świata, wyciągnięte przez nich wnioski są zawsze dobrze udokumentowane. Stosowanie się do opracowanych przez WHO procedur pozwala zwykle na wdrożenie skutecznej i bezpiecznej terapii. Ogranicza też ryzyko pojawienia się groźnych powikłań, które mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego. Do sukcesów WHO należy m.in. zwalczenie takich chorób zakaźnych jak gruźlica czy dżuma.
Dlaczego Trump wstrzymał finansowanie WHO?
Donald Trump wstrzymał wypłatę składki (wynoszącej około 400 milionów dolarów rocznie) na rzecz WHO w chwili, gdy pandemia COVID-19 dotarła do USA i spowodowała wielką falę zachorowań. Budżet państwa poniósł przy tym ogromne straty. Doszło także do gwałtownego załamania gospodarki. Zbankrutowało wiele firm, a kilkanaście milionów ludzi straciło pracę.
Trump uznał, że odpowiedzialność za rozprzestrzenienie się choroby poza Chiny ponosi WHO, które nie zapobiegło na czas rozwojowi pandemii. Większość ekspertów twierdzi jednak, że organizacja nie mogła przewidzieć rozmiaru zagrożenia, ponieważ Chiny udzielały nieprawdziwych informacji o liczbie zachorowań. Co więcej, wstrzymanie finansowania WHO w czasie walki z koronawirusem może spowolnić jej prace.