Mitologia grecka
Jabłko niezgody (zwane również Złotym jabłkiem niezgody) oznacza dzisiaj przyczynę, źródło kłótni lub konfliktu. Obraz jabłka, które staje się przyczyną niezgody, wywodzi się z greckiej mitologii.
Jabłko niezgody – skąd to określenie?
W greckim eposie „Cypria” pojawia się opowieść, o tym, jak podczas wesela Tetydy i Peleusa, bogini niezgody Eris – zła na to, że nie została zaproszona na uroczystość – rzuciła na biesiadny stół złote jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”. Stało się ono przyczyną sporu pomiędzy Herą, Afrodytą i Ateną. Spór rozgorzał więc nie tyle o samo jabłko, ile o to, do kogo odnosi się określenie „najpiękniejsza”. Jak się pewnie domyślasz, chciała nią być każda bogini. Konkurs piękności z polecenia Zeusa miał rozstrzygnąć Parys (królewicz z Troi). Każda z bogiń obiecała mu zapłatę za przyznanie jabłka:
- Hera oferowała bogactwo,
- Atena – mądrość,
- Afrodyta – najpiękniejszą kobietę za żonę.
Wygrała Afrodyta, która obiecała mu królową Sparty, Helenę, która miała już męża.
Co oznacza określenie „jabłko niezgody”?
Opowieść ta przeszła do historii przede wszystkim jako symbolu sporu. Związek frazeologiczny „jabłko niezgody” oznacza przyczynę konfliktu, powód kłótni. Jest to wyrażenie równoznaczne do takich określeń jak:
- kość niezgody,
- przedmiot sporu.
Jak rozwinął się mit o jabłku niezgody?
Znacznie lepiej znana jest dalsza część mitu o jabłku niezgody, a właściwie konsekwencje tego sporu. Parys wybrał najpiękniejszą mieszkankę Ziemi – Helenę. Ta niestety miała już męża Menelaosa (był on bratem wielkiego greckiego wodza Agamemnona). Królewicz Troi nie chciał się pogodzić z tym, że ukochana kobieta należy do innego, dlatego porwał Helenę, co stało się przyczyną rozpętania wojny trojańskiej – jednego z najsłynniejszych konfliktów starożytnego świata.
Zobacz także: Mitologia grecka – mit o Syzyfie. Co oznacza syzyfowa praca?
Fot: Adobe Stock