BezpieczeństwoHobby i pasjeZdrowie

Zagrożenie lawinowe a jazda na nartach i wycieczki w góry

Wyjście w góry przy rosnącym zagrożeniu lawinowym nie jest rozsądne. Komunikaty TOPR powinny skłaniać do ostrożności. Ich nieprzestrzeganie może grozić ci śmiertelnym niebezpieczeństwem. 

Z siłą lawiny człowiek nie jest w stanie wygrać. Dlatego komunikaty TOPR należy traktować z odpowiednią powagą.  

Lawina a spacery po górach

Stopnie zagrożenia lawinowego stanowią bezcenną wskazówkę, czy wyjście w góry (oczywiście z odpowiednim sprzętem) jest bezpieczne. W przypadku niskiego zagrożenia jest to możliwe, co nie oznacza jednak, że warto zapuszczać się w wysokie partie gór, szczególnie jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia. Już 2 stopień zagrożenia powinien wzbudzić w nas dużą ostrożność. Wychodzenie na szlaki, kiedy warunki nie są sprzyjające, to nie jest dobry pomysł. Warto mieć dystans do własnych umiejętności. Lawina jest ogromnie niebezpieczna dla życia człowieka, a szanse przeżycia przy porwaniu przez lawinę, już w ciągu godziny spadają do 25%. Tutaj nie ma miejsca na nonszalanckie zachowanie. 

Zagrożenie lawinowe a jazda na nartach lub snowboardzie 

Lawiny stanowią śmiertelne zagrożenie dla narciarzy i snowboardzistów, a zwłaszcza tych, którzy uprawiają sport poza przygotowanymi do tego stokami. Dlatego też z białego szaleństwa warto zrezygnować, jeśli sugerują to komunikaty TOPR. Zamknięte wyciągi i trasy narciarskie to wyraźny sygnał, że skitour oraz inne formy aktywności narciarskiej lepiej odłożyć na moment, kiedy będą do tego bardziej sprzyjające warunki. Warto zwracać uwagę, że szczególnie w takim przypadku niebezpieczna może okazać się jazda po szlakami, a także na szlakach biegowych (w ich okolicach śnieg nie jest ratrakowany, więc ma różną spoistość i strukturę). Przed wyjściem w góry zawsze warto sprawdzić rekomendacje TOPR, stopień zagrożenia lawinowego lub zadzwonić do lokalnego oddziału ratownictwa górskiego.  

Zobacz także: Czym grozi lawina? Jak się zachować?

Zamknięte Tatry – co to oznacza?

Informacja o zamknięciu dla ruchu turystycznego całego obszaru Tatr zdarza się rzadko, natomiast takiego komunikatu absolutnie nie można ignorować. Niestety zdarza się, że turyści łamią ten zakaz, ryzykując własnym bezpieczeństwem. O takim zamknięciu decydują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, natomiast najczęściej robią to na wniosek TOPR. Powodem takiej decyzji jest najczęściej słabo związana pokrywa śnieżna i związane z tym wysokie ryzyko schodzących masowo lawin. W takim przypadku nawet w dolinach nie jest bezpiecznie.

Źródła: 

  • https://www.ppoz.pl/roznosci/index/Lawiny-sniezne/idn:2365
  • https://katowice.eu/edukacja/SiteAssets/dla-mieszkańca/ucz-się/miejski-bank-dobrych-praktyk/zagadnienia-dla-nauczycieli-szkół/edukacja-dla-bezpieczeństwa/Pierwsza%20pomoc%20przy%20lawinie.pdf
  • https://www.centrumratownictwa.com/blog/lawina-jak-postepowac-w-razie-zagrozenia

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…