BezpieczeństwoHobby i pasjeZdrowie

Zagrożenie lawinowe a jazda na nartach i wycieczki w góry

Wyjście w góry przy rosnącym zagrożeniu lawinowym nie jest rozsądne. Komunikaty TOPR powinny skłaniać do ostrożności. Ich nieprzestrzeganie może grozić ci śmiertelnym niebezpieczeństwem. 

Z siłą lawiny człowiek nie jest w stanie wygrać. Dlatego komunikaty TOPR należy traktować z odpowiednią powagą.  

Lawina a spacery po górach

Stopnie zagrożenia lawinowego stanowią bezcenną wskazówkę, czy wyjście w góry (oczywiście z odpowiednim sprzętem) jest bezpieczne. W przypadku niskiego zagrożenia jest to możliwe, co nie oznacza jednak, że warto zapuszczać się w wysokie partie gór, szczególnie jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia. Już 2 stopień zagrożenia powinien wzbudzić w nas dużą ostrożność. Wychodzenie na szlaki, kiedy warunki nie są sprzyjające, to nie jest dobry pomysł. Warto mieć dystans do własnych umiejętności. Lawina jest ogromnie niebezpieczna dla życia człowieka, a szanse przeżycia przy porwaniu przez lawinę, już w ciągu godziny spadają do 25%. Tutaj nie ma miejsca na nonszalanckie zachowanie. 

Zagrożenie lawinowe a jazda na nartach lub snowboardzie 

Lawiny stanowią śmiertelne zagrożenie dla narciarzy i snowboardzistów, a zwłaszcza tych, którzy uprawiają sport poza przygotowanymi do tego stokami. Dlatego też z białego szaleństwa warto zrezygnować, jeśli sugerują to komunikaty TOPR. Zamknięte wyciągi i trasy narciarskie to wyraźny sygnał, że skitour oraz inne formy aktywności narciarskiej lepiej odłożyć na moment, kiedy będą do tego bardziej sprzyjające warunki. Warto zwracać uwagę, że szczególnie w takim przypadku niebezpieczna może okazać się jazda po szlakami, a także na szlakach biegowych (w ich okolicach śnieg nie jest ratrakowany, więc ma różną spoistość i strukturę). Przed wyjściem w góry zawsze warto sprawdzić rekomendacje TOPR, stopień zagrożenia lawinowego lub zadzwonić do lokalnego oddziału ratownictwa górskiego.  

Zobacz także: Czym grozi lawina? Jak się zachować?

Zamknięte Tatry – co to oznacza?

Informacja o zamknięciu dla ruchu turystycznego całego obszaru Tatr zdarza się rzadko, natomiast takiego komunikatu absolutnie nie można ignorować. Niestety zdarza się, że turyści łamią ten zakaz, ryzykując własnym bezpieczeństwem. O takim zamknięciu decydują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, natomiast najczęściej robią to na wniosek TOPR. Powodem takiej decyzji jest najczęściej słabo związana pokrywa śnieżna i związane z tym wysokie ryzyko schodzących masowo lawin. W takim przypadku nawet w dolinach nie jest bezpiecznie.

Źródła: 

  • https://www.ppoz.pl/roznosci/index/Lawiny-sniezne/idn:2365
  • https://katowice.eu/edukacja/SiteAssets/dla-mieszkańca/ucz-się/miejski-bank-dobrych-praktyk/zagadnienia-dla-nauczycieli-szkół/edukacja-dla-bezpieczeństwa/Pierwsza%20pomoc%20przy%20lawinie.pdf
  • https://www.centrumratownictwa.com/blog/lawina-jak-postepowac-w-razie-zagrozenia

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…