Jak dieta wegetariańska wpływa na zmiany klimatyczne na świecie?

Mniej mięsa = mniejszy efekt cieplarniany

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Wegetarianizm wiąże się ze zmianami klimatycznymi na ziemi. Dzisiaj coraz bardziej jesteśmy świadomi, że dieta roślinna to wybór nie tylko zdrowy, ale i przyszłościowy dla naszej planety, a zmniejszanie spożycia i w efekcie produkcji mięsa ogranicza efekt cieplarniany.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w dużym stopniu obejmuje także naszą dietę.  

Zmiany klimatyczne na ziemi a nasza dieta

Zmiany klimatyczne na świecie martwią sporą większość z nas. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że jeśli nie zmienimy wielu swoich nawyków, możemy doprowadzić do katastrofy. Oprócz ograniczenia korzystania z plastiku, zmniejszenia zużycia energii, wody, redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, coraz więcej mówi się o konieczności zmiany naszych nawyków żywieniowych. Dlaczego? 

Wegetarianizm i weganizm a zapobieganie negatywnym skutkom zmiany klimatu

Dieta mięsna, zakładająca spożycie dużej ilości produktów wysoko przetworzonych jest nie tylko niezdrowa, ale i szkodliwa dla klimatu. Hodowle oraz przemysł przetwórczy zużywają duże ilości wody oraz emitują do atmosfery dużo gazów cieplarnianych, a szczególnie CO2. Z tego też powodu jeśli chcemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym, powinniśmy :

  • jeść więcej produktów roślinnych, 
  • ograniczyć spożycie mięsa lub całkowicie z niego zrezygnować, 
  • ograniczyć spożycie produktów pochodzenia odzwierzęcego. 

Produkcja mięsa, a także produktów odzwierzęcych na masową skalę jest wyjątkowo kosztochłonna i obciążająca planetę. Chodzi tutaj zarówno o zużycie wody, energii, jak i emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Przyczyniając się do zmniejszenia przemysłowych hodowli zwierząt oraz produkcji mięsa, pomagamy ograniczyć negatywny wpływ tej produkcji na klimat. Wegetarianizm i weganizm idealnie wpisują się w tę misję. Ważne też, by kupować produkty z certyfikatem zrównoważonej produkcji żywności. Ponad to pamiętajmy, że przeciwdziałanie zmianom klimatu ma wpływ również na przeciwdziałanie klęsce głodu na świecie.  

Talerz planetarny a zmiany klimatyczne na świecie 

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym zaczyna się od codziennych wyborów. To nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, przemysł, politycy, ale także każdy z nas każdego dnia wybiera, czy chce działać na rzecz klimatu. W kontekście diety opracowano tzw. talerz planetarny, obejmujący nawyki żywieniowe, które sprzyjają ochronie klimatu. Obejmuje on:

  • zwiększenie udziału w diecie warzyw, owoców, ryb, suchych nasion roślin strączkowych, 
  • wybór pełnych ziarnach zbóż, 
  • włączenie do diety orzechów,
  • ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, 
  • ograniczenie spożycia cukrów i warzyw skrobiowych (np. ziemniaków),
  • zminimalizowanie spożycia żywności przetworzonej,
  • umiarkowane spożycie jaj, drobiu, mleka i produktów mlecznych.

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');