Autorem TikToka jest chińska firma ByteDance. Jej podstawowy produkt to platforma internetowa Toutiao, która dostarcza treści tekstowe, obrazkowe i w formie video. I właśnie materiały video stały się podstawą sukcesu aplikacji TikTok. We wrześniu 2017 roku firma ByteDance przejęła popularną aplikację Musicaly.ly i połączyła ją z TikTokiem, który błyskawicznie stał się światowym przebojem.
TikTok dostępny jest w kilkudziesięciu językach na całym świecie. Co ciekawe, w kilku krajach nie można z niego korzystać. Zablokowany został w Bangladeszu, Indonezji i Indiach ze względu na publikowanie tam zbyt, zdaniem tamtejszych władz, swobodnych treści.
Co to jest TikTok?
Dzięki TikTokowi każdy może relacjonować najważniejsze wydarzenia ze swojego życia, a ostatnio stał się nawet źródłem relacji z wydarzeń społecznych i politycznych w czasie protestów w Rosji. Aplikacja pozwala na przesyłanie krótkich filmów, które mogą mieć maksymalną długość 15 sekund. Idealnie pasuje do tego motto serwisu „make every second count”, co po polsku znaczy: „spraw, aby każda sekunda się liczyła”. Filmiki, które tworzą użytkownicy TikToka, mają być zbliżone do krótkich teledysków. Nagranie filmu na TikToku jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć czerwony przycisk w aplikacji, który rozpoczyna nagranie. Na bocznym pasku znajdują się dodatkowe opcje, dzięki którym można dopracować film czy dodać do niego grafiki.
Co można nagrywać na TikToku?
W aplikacji można tworzyć różne formy materiałów publikowanych w sieci, np.:
- stand-up, czyli krótki występ komediowy,
- stream to relacja na żywo,
- lip-sync to forma zbliżona do playbacku – jej autor naśladuje oryginalnego wykonawcę utworu, śpiewając i tańcząc,
- tutorial, czyli poradnik dotyczący różnych ciekawych tematów,
- pokaz jakiejś umiejętności akrobatycznej czy sportowej.
W kwietniu 2020 roku TikToka używało dwa miliardy osób i była to najczęściej pobierana aplikacja na świecie. Zgodnie z regulaminem TikToka korzystać mogą z niego osoby, które ukończyły 13. rok życia, a blisko połowa użytkowników jest w wieku 16–24 lata.
TikTok dla aktywnych
Autorzy aplikacji zachęcają użytkowników do stałej aktywności. Co kilka dni pojawia się aktualny hashtag, który proponuje nagranie filmiku na określony temat. Poza tym TikTok organizuje różne wyzwania czy pozwala na tworzenie duetów.
Wielu użytkowników określa TikToka jako połączenie Spotify i Snapchata. W odróżnieniu od tego drugiego programu nagranie na TikToku nie znika po 24 godzinach. TikTok zainstalowany może być zarówno na telefonie z systemem Android, jak i iOS. Każdy film można ocenić i skomentować, ale dopiero po założeniu konta na TikToku. Największe gwiazdy TikToka mają po ponad 50 milionów obserwatorów.
Fot. Pixabay